کد خبر : 7070             انتشار : 2015-08-06-11-01-35         
 

گزارشی از دیدارهای مسافران اتوبوس اصلاحات در تهران(بخش اول)


 

 


 


 


گزارش از:حسین طرفي-حسن عفراوي


 


 


 


بروال- جمعی از فعالان اصلاح طلب عرب در راستای تبیین وضعیت سیاسي اجتماعي استان به دیدار  رهبران اصلاحات در تهران رفتند.این دیدارها که در آستانه عید سعید فطر صورت می گیرد جهت معایدة و عرض تبریک توافق ایران با جامعه جهاني بر سر پرونده هسته ای و انعکاس بخشی از اخبار و نیز تحلیل عدم توسعه یافتگي استان صورت گرفت.


این مجموعه که با سفر خود به پایتخت موجي از تحلیلها شامل موافقتها ومخالفتها را در استان به همراه داشت، به اتوبوس اصلاحات معروف گردید.


 
 


حجاریان؛تقلیل مرارتها،کفه حداقلي


 


در جلسه ی دیدار با سعيد حجاریان که نزدیک به دو ساعت بطول انجامید ، ابتداء آقای سلامی گزارش مبسوطی از فضای سیاسی استان ، بعد از پیروزی آقای روحانی به سمع و نظر آقای حجاریان رساند .  حجاریان با اشاره به موقعیت حساس ، ساری و جاری کشور گفت : امروز دغدغه ی اصلاح طلبان دو نوع تکلیف است . تکلیف اول تغییر حقیقت است و تکلیف دوم تقلیل مرارت است که ما امروز به تکلیف شماره دو بیشتر اهمیت خواهیم داد ، تقلیل مرارتها در واقع کفه ی حداقلی مطالبات را بخود اختصاص خواهد داد . بنابراین جنس طرح مطالبات اقوام باید در تقلیل مرارتها تبلور پیدا کند و در شعارهای انتخابات آینده مورد توجه واقع شود . زیرا طبق آنچه که آقای سلامی اظهار کرده بود ، رقیب در این انتخابات با استفاده از شیوه سابق اصلاح طلبان ، به طرح مطالبات هویتی قومیت عرب برای کسب آراء در خوزستان ، دامن خواهد زد.


 


 
 


رمضان زاده؛توافق بر سر حداقلها


 


جلسه ملاقات با عبدالله رمضان زاده سخنگوی سابق دولت اصلاحات از دیگر برنامه های دیدارکنندگان بود . رمضان زاده در این دیدار طی یک تحلیل نظری و جامعه شناختی گفت : طبق آمار محققان و پژوهشگران داخلی ثابت شده است که هفتاد و پنج درصد ایرانیان در سالهای اخیر دچار بی اعتمادی به یکدیگر شده و ارتباط و پیوند اجتماعی فی مابین ، به شدت کم شده است بطوریکه امروز جامعه ی ایرانی خود را میان آنارشیسم و استبداد در خطر می بیند . لذا با توجه به چنین شرایطی کار جمعی بسیار دشوار انجام خواهد گرفت و روند سرمایه ی اجتماعی به شدت رو به کاهش گذاشته شده است . بنابراین با وجود چنین شرایطی می بایست میزان مطالبات و توقعات خود را به حداقل برسانیم . ما در گذشته خود را بین توقعات حداکثری و حداقلی محصور کرده بودیم  و سرانجام به توافق نرسیدیم و صحنه ی رقابت را به رقیب واگذار کردیم . بهر حال امروز سرنوشت مشکلات جامعه و کشور در گرو عدم توسعه یافتگی و اعتماد قرار گرفته است . تجربه اندوزی نمی کند و جامعه  فاقد انباشت و تراکم تجربه ،پیشرفتی حاصل نمی کند .


 


استاندار سابق استان کردستان در ادامه گفت : گسترش و تسلط گفتمان پوپولیستی در دهه اخیر از یک طرف و پیدایش هرم جمعیتی بین جوانان از طرف دیگر ما را وادار می سازد تا در انتخابات آینده ، برسر حداقلها به توافق برسیم . این استاد دانشکده ی تربیت مدرس اظهار کرد : که مشکل اساسی در نوع ساختار قدرت و نظام بروکراسی اداری و مدیریتی است و چالش عمده در استانهای با ترکیب قومی مثل خوزستان ، دعوا بین بازیگران محلی است ، پس بهتر است بر سر حداقلها  به توافق برسیم . زیرا نخواستیم که نتیجه منتج به برد برد شود بلکه همواره تلاش کردیم تا برنده یا بازنده باشیم .


 
 


 


میردامادي؛خشنود از ثبات سیاسی و تشکیلاتي عناصر اصلاح طلب عرب


 


سومین دیدار فشرده ی اصلاح طلبان عرب ، ملاقات با محسن میردامادی استاندار سابق خوزستان بود. در این دیدار  صمیمی که با حضور آقای محمد نعیمی پور نماینده سابق مجلس تاریخی دوره ی ششم و معاون سیاسی سابق استان خوزستان همراه بود میر دامادی پس از شنیدن اظهارات تنی چند از اصلاح طلبان عرب ، از خاطرات تلخ و شیرین دوران مدت استانداری خود در استان خوزستان سخن راند و گفت : در زندگی سیاسی دو تجربه ی آموزنده و بیاد ماندنی کسب کرده ام اولی تجربه ی کار استانداری در خوزستان و دومی تجربه ی تحمل شش سال حبس بود . ریس سابق کمسیون امنیت ملی مجلس ششم در ادامه اضافه کرد و گفت : بنده از ثبات سیاسی و حفظ تشکیلات عناصر سیاسی عرب ، نسبت به گفتمان اصلاحات بسیار خشنود هستم. خانم دکتر شرهانی تنها زن اصلاح طلب دیدارها از آقای میردمادی پرسید و گفت : آیا چه عواملی باعث متمایز شدن حضرتعالی  نسبت به سایر استانداران خوزستان شده؟ ایشان در پاسخبه این سؤال اظهار کرد: متاسفانه نگاه منفی گرایانه و تهمت گریز از مرکز به قومیتها ، باعث شده است تا استراتژی ملی ، نگرش امنیتی مضاعفی را علیه مناطق قومی مثل خوزستان اعمال کند . بنابراین فشار مرکز از یک طرف و حساسیتهای محلی از طرف دیگر مدیریت بنده را بسیار تحت فشار خود قرار داده بود. اما بنده برخلاف همه توهمات و عوامل بازدارنده و محدود کننده نسبت به جمعیت قومی عرب از خود انعطاف نشان دادم و از تابوی تئوری توهم توطئه عبور کردم متعاقب آن در فرصت عضویت در کمسیون امنیت ملی مجلس ششم با دیدگاه تنگ نظرانه و امنیتی بازدارنده ی توسعه ی اقوام مخالفت می کردم .


  مدرس سابق دانشگاه افزود : هر قومیتی برخوردار از یک بزنگاه تاریخی است که باید از وقوع آن بهترین استفاده ی ممکن را نصیب خود کند در صورت ناکامی این نقد خودمانی یا نقد ذات است که می تواند دوباره آن بزنگاه تاریخی وشرایط مناسب را مجددا حاصل کند .


 
 


بهزاد نبوي؛خشنود از درکنارهم بودن سلامي و عامري


 


ديدار با بهزاد نبوي چريك و مبارز خستگی ناپذیر اصلاحات از جمله برنامه های اصلاح طلبن عرب در تهران بود.


  در این دیدار صمیمی و بسیار گرم . نماینده ی سابق مجلس ششم ضمن خوش آمدگویی به اصلاح طلبان عرب ، گفت : بنده بیشتر مایل هستم تا شنونده ی اظهارات جمع شما باشم . سپس ، آقایان عامری ، سلامی ، نگراوی ، عموری و خانم شرهانی هر کدام بطور جداگانه تحلیل و گزارش مبسوطی در خصوص شرایط عمومی استان ، بویژه تحولات سیاسی آن و شرایط نامطلوب همه جانبه ی جمعیت قومی عرب خوزستان که محصول نگاه امنیتی و سیاست غلط محلی است ، ارائه دادند . در این دیدار که زمان بیشتر آن به اظهارات اصلاح طلبان عرب اختصاص داشت  آقای بهزاد نبوی گفت : با توجه به شناختی که از جو و فضای سیاسی خوزستان دارم باید عرض کنم که افراطی گریهای دوجانبه ی عرب و فارس باعث آن شده تا از پیشرفتهای توسعه ی عمومی و همه جانبه سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی در استان خوزستان  کاسته شود با این وجود بنده توصیه می کنم تا ارتباط فی مابین عرب و غیر عرب هرچه زودتر تبدیل به تعامل شود. عناصر سیاسی و روشنفکران محلی بدون استعانت و دخالت دیگران ، باید تلاش کنند تا روند تقابل به روند تعامل سوق داده شود تا از توسل به روشهای اتوبوسی و سفر به مرکز اجتناب گردد . وزیر سابق دولت  مرحوم رجایی در ادامه ی سخنان خود گفت: با توجه و مقایسه به آنچه در ده سال اخیر گذشته بود از فرصت پیش آمده امروز با کمترین توقع بیشترین بهره را باید نصیب خود کرد و از بین فرصت بد و بدتر انتخاب درستی را انجام دهیم ، زیرا رقیب اصلاح طلبان در آن طرف صحنه ی رقابتها منتظر بدست آوردن فرصت مناسب است.پس آنچه می تواند انسجام و صوف فشرده ی اصلاح طلبان را در برابر رقیب ، مقاوم و پیروز کند ، توافق بر سر حداقلهاست . وی در پایان دیدار گفت بنده از اینکه دوباره آقای عامری و سلامی را  کنار هم می بینم، بسیار خوشحال هستم .


 


 


 
 


 


 
 
 


 
 


 
 
 


 
 
 


 


 
 


 
 


 
 


 
 


 


 

تست