کد خبر : 7085             انتشار : 2015-08-08-14-28-03         
 

نجات آهوی ریم با كمك مترسك‌ها
   گزارش: رسول عوده زاده  پروژه هشدار و مترسک غزال «ریم» کرخه در منطقه حفاظت شده میشداغ (مشداخ) از سوی گروه محیط زیست حیات آبی خوزستان رونمایی شد و به بهره برداری رسید.

«مرتضی عبیداوی» از مجریان این پروژه در گفت و گو با همشهری اظهار كرد: این نوآوری و ابتکار از سوی تشکل حیات آبی خوزستان اجرا و با حضور تشکل‌های آب، تالاب، خوزستان، ایلام و حامیان تالاب‌های خوزستان با همکاری دانشجویان، دوستداران محیط زیست دشت آزادگان و هویزه و محیط بانان اجرا شد.

به گفته وی، این طرح با هدف هشدار برای حفاظت از غزال کمیاب و جلوگیری از سقوط آن در کانال پای پل کرخه در نتیجه ترساندن و دنبال کردن آنهاست.

عبیداوی ادامه داد: برای بهبود وضع زیست غزال ریم کرخه 2 فاز مدنظر قرار گرفته كه فاز اول را با استفاده از علمک‌های هشداردهنده یا مترسک و فاز دوم را با ایجاد آبشخور و تهیه خوراک غزال‌ها اجرا كردیم.

این فعال محیط زیست همچنین گفت: فاز اول نجات آهوی ریم کرخه را با استفاده از علمک‌های چشمک زن (چشم گربه ای سولار) و با استفاده از انرژی خورشیدی که در شب روشن می‌شوند انجام می دهیم كه در 6 موقعیت در پل‌های ایجاد شده روی کانال 17 کیلومتری در منطقه قرار دارد. 36 علمك در هر موقعیت بر اساس طول پل‌ها و اهمیت آنها از نظر تردد آهوان و براساس ردپای آنها تعبیه و کارگذاری شد. نماینده تشکل مردمی حیات آبی خوزستان در ادامه افزود: طرح پروژه به صورت ضرب الاجل و در 2 هفته به پایان رسید و با تشخیص ردپای ریم کرخه و نبود اثر پای آهوان امتحان شد و در آن غزال‌ها از نزدیک شدن به کانال آبرسانی منع شدند و  با عبورشان برای تغذیه از سمت دیگر کانال و از مرگ حتمی آنها جلوگیری شد.

ابداع کنندگان این طرح بر این باورند که غزال‌ها در معرض خطر و انقراض قرار دارند و امیدوارند با تکمیل فاز دوم از کاهش و تلفات آنها جلوگیری شود.بی توجهی سازمان آب و برق به هشدارها

بنابراین گزارش، میشداغ  یکی از مناطق کویری منحصر به فرد با وسعت 60 هزار هکتار در غرب خوزستان بین شهرهای بستان و عبدالخان قرار دارد که از سال 90 به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت و آهوهای این منطقه تنها آهوی کشور هستند که به صورت طبیعی در زیستگاه خود زندگی می‌کنند.

 غزال خوزستان  با تشدید خشکسالی امسال با چالش جدی مواجه شده است، به گونه ای که از ابتدای امسال حداقل 8 رأس بر اثر سقوط در یک کانال آب موسوم به کانال پای پل کرخه تلف شده اند. گزارش محیط زیست خوزستان نشان می‌دهد سال گذشته نیز 17 آهو به همین دلیل از بین رفته اند. با خشک شدن منابع آبی و چشمه‌های طبیعی منطقه حفاظت شده میشداغ غزال‌های تشنه برای نوشیدن آب به کنار کانال می‌روند، اما به دلیل شیب تند و عمق زیاد کانال روباز در آن سقوط می كنند و می‌میرند.

کانال پای پل کرخه تنها منبع آبی منطقه است که 17 کیلومتر از آن از میان زیستگاه و کریدور تردد غزال‌ها می‌گذرد. این کانال روباز که در سال 80 بدون داشتن گزارش ارزیابی زیست محیطی ساخته شده 2 سال است که کار انتقال آب آشامیدنی از سد کرخه به اهواز را انجام می‌دهد. سازمان آب و برق خوزستان به عنوان متولی این کانال با وجود هشدارها و درخواست‌های دوستداران محیط زیست هنوز برای ایمن سازی آن اقدام نکرده است.تلف شدن 30 آهو

معاون محیط‌زیست خوزستان نیز در روزهای گذشته با اشاره به تلف شدن ۳۰ آهوی کمیاب در کانال غیر مجاز سازمان آب و برق در منطقه میشداغ گفت: سازمان آب و برق به مشکلات زیست بوم خوزستان توجهی نمی‌کند و در این باره پاسخگو نیست.

«عادل مولا» به تسنیم اظهار كرد: با وجود پیگیری‌های فراوان سازمان آب‌و‌برق خوزستان هیچ اقدام مفیدی انجام نداده است و فقط تعدادی کارشناس برای بررسی وضعیت کانال به منطقه میشداغ اعزام کرد.

معاون محیط‌زیست استان خوزستان افزود: کانال ساخته شده از سوی سازمان آب‌و‌برق خوزستان در منطقه حفاظت شده سازمان محیط زیست غیرمجاز است و مسئولان این سازمان هیچ گاه در این زمینه پاسخگو نبوده اند.


تست