کد خبر : 7095             انتشار : 2015-08-09-07-01-43         
 

کاهش تولید خرما در نخلستان‌های تشنه


  سیدعلیرضا شریفی  یکی از محصولات مهم استان خرماست.اما این روزها نخل‌های خوزستان به دلیل نبود بهره بردار، شوری آب در پایین دست و کمبود آب به دلیل انتقال آن به نقاط مختلف کشور با تهدید مواجه هستند. یک کشاورز در گفت‌وگو با همشهری با انتقاد از بی توجهی به وضعیت نخل‌های شادگان گفت: بی توجهی به این محصول سبب کوچ کشاورزان از این شهرستان می‌شود و در نهایت بیکاری در استان افزایش پیدا می‌کند. به گفته «علی خنافره» بستن نهرها بسیاری از نخیلات را خشکانده است.رتبه دوم تولید خرما

معاون جهاد کشاورزی خوزستان نیز با بیان این که نخل به نماد خوزستان تبدیل شده است، گفت: 50 درصد خرمای صادراتی کشور از خوزستان تأمین می‌شود و بیش از 250 هزار نفر در تولید این محصول مشغول به کار هستند.«محمد قاسمی نژاد» افزود: خوزستان رتبه دوم تولید خرما و رتبه نخست صادرات این محصول را در کشور دارد.به گفته وی، از سطح زیر کشت نخیلات خوزستان 11 هزار و 50 هکتار نهال کاری و 32 هزار و 840 هکتار به صورت بارور است که بیشتر در خرمشهر، بهبهان، آبادان، شادگان و اهواز قرار دارند.تشنگی نخل‌های شادگان

رئیس جهاد کشاورزی شادگان با بیان این که بیش از 2 میلیون و 600 هزار نخل در این شهرستان وجود دارد، گفت: بیش از 80 درصد این نخل‌ها با کمبود آب مواجه هستند و این موضوع سبب کاهش تولید شده است.«حمید مطرودی» افزود: می‌توان با رها کردن آب از سدها مشکل کم آبی را کاهش داد و سبب رونق دوباره کشاورزی شد.به گفته وی، 50 تا 60 درصد نخیلات شادگان نیازمند بازسازی هستند تا بتوان تولید خرما و خارک را در این شهرستان افزایش داد.

مطرودی با اشاره به آتش سوزی رخ داده در نخلستان‌های شادگان اظهار کرد: در یک ماه گذشته بیش از 2 هزار نخل از بین رفت.تولید 60 هزار تن خرما در بهبهان

رئیس جهاد کشاورزی بهبهان با بیان این که بیش از 60 هزار نخل در شهرستان وجود دارد، گفت: نخلستان‌های بهبهان با تشنگی مواجه هستند.در حالی که آبی از سد کوثر و مارون برای آنها در نظر گرفته نشده است.

«سید محمد ابراهیم حسینی» افزود: میزان تولید خرما در بهبهان 60 هزار تن است که با توسعه نخلستان‌ها می‌توان آن را افزایش داد. حسینی خواستار رفع مشکلات آبی در خوزستان شد و اظهار کرد: در پشت سد کوثر آب وجود دارد که 12 متر مکعب آن رها می‌شود، اما این آب نیاز کشاورزان بخش زیدون را تأمین نمی‌کند.مشکل نخلداران آبادان

رئیس جهاد کشاورزی آبادان نیز بزرگترین مشکل کشاورزی و باغداری در آبادان را کمبود آب دانست و گفت: تامین آب کشاورزی در شهرستان به دلیل نداشتن متولی مشکل بزرگی شده و این سازمان به دنبال رفع این معضل با حمایت تشکل‌های مردمی و سازمان‌های تاثیرگذار است. «ناجی شهیب زاده» افزود: نحوه نگهداری و مدیریت آب در کشاورزی با کمک کشاورزان حل می‌شود و امسال نیز با افتتاح صندوق توسعه کشاورزی بخشی از این مشکل رفع شد. وی با بیان این که پیش از آغاز جنگ تحمیلی بیش از 5 میلیون نخل در آبادان وجود داشت، اظهار کرد:

2 میلیون نخل در آبادان وجود دارد که سال گذشته بیش از 90 هزار تن خرما از آنها صادر شد.

به گفته شهیب زاده، 12 هزار هکتار از نخلستان‌های آبادان فعال هستند و امید است با تخصیص آب مورد نیاز از همه ظرفیت این نخلستان‌ها استفاده شود.تولید 7 هزار تن خرما در خرمشهر

رئیس جهاد کشاورزی خرمشهر گفت: 450 هزار نخل خرما در خرمشهر وجود دارد که در 3700 هکتار کشت می‌شوند و محصول برداشت شده آنها سالانه بین 6 تا 7 هزار تن است.«محمد مطرودی» گفت: در طرح 550 هزار هکتاری احیای اراضی و دشت‌های خوزستان و ایلام 10 هزار هکتار از اراضی خرمشهر احیا می‌شوند.

وی با بیان این که کشاورزی خرمشهر به دلیل آثار مخرب ناشی از جنگ تحمیلی آسیب فراوانی دیده است، افزود: احیای 10 هزار هکتار رقم کمی برای شهرستان است.  وی درباره مشکل نخلستان‌های خرمشهر گفت: کمبود آب بزرگترین مشکل نخلداران است که باید رفع شود.

به گزارش همشهری، مشکل خشکسالی چندسالی است در ایران گسترش یافته، اما در استانی که یک سوم آب‌های جاری کشور در آن جریان دارد نباید کم آبی و گرد و خاک را مشاهده کرد.

نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی می‌توانند با تدوین قانون‌ حفاظت از منابع آبی و اراضی کشاورزی از بروز خسارت در منابع طبیعی و کشاورزی استان جلوگیری کنند.

صنایع تبدیلی خرمای خوزستان را رونق می‌دهند

یک کارشناس مسائل کشاورزی با اشاره به مشکلات تولید خرما در خوزستان و غفلت از صنایع تبدیلی در این زمینه گفت: می‌توانیم دوباره بزرگترین تولیدکننده خرما در جهان باشیم و به این منظور باید به سمت صنایع تبدیلی و بسته بندی گام برداریم.

«محمود خرم دل» در گفت و گو با همشهری اعلام کرد: در آبادان، خرمشهر، اهواز ، بهبهان، شوشتر، ملاثانی و بندرامام خمینی (ره) نخلستان وجود دارد.

وی با اشاره به تلاقی رودخانه کارون و دز در بند قیر و ایجاد رود کارون بزرگ اظهار کرد: رودخانه کارون تا خرمشهر و آبادان جریان دارد و حفار و بهمن شیر را ایجاد می‌کند. به گفته وی، در گذشته به دلیل پر آب بودن رودخانه کارون روزانه 2 بار جزر و مد می‌شد و از این رو نخل‌های خرمشهر و آبادان 2 بار در روز آبیاری می‌شدند.

خرم دل افزود: با آغاز جنگ تحمیلی خرمشهر سقوط کرد و آبادان در محاصره قرار گرفت و به همین دلیل برای انجام عملیات‌ها سدهای کوچک و پل‌های زیادی بر روی کارون ایجاد شد و سطح آب نمی‌توانست از پل‌های ایجاد شده عبور کند و در زمین‌های کشاورزی باقی می‌ماند.

این کارشناس کشاورزی با بیان این که در طول جنگ تحمیلی این منطقه به باتلاق تبدیل شد، گفت: بعد از جنگ تحمیلی طرح بازسازی نخیلات آبادان و خرمشهر از منطقه نهر خین تا چوئبده آغاز شد و برخی از نخل‌های آسیب دیده حذف شدند تا بعد از تحقیقات و لایروبی زمین‌های موجود آماده بهره برداری شوند. وی افزود: بسیاری از مردم بومی در زمان جنگ تحمیلی به استان‌های دیگر مهاجرت کرده، بخشی در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده و برخی در ادارات و صنایع مشغول به کار شده بودند.  کارشناس کشاورزی استان ادامه داد: نسل جوان بعد از جنگ تحمیلی رغبتی برای کشاورزی و نخلداری نداشت و به همین دلیل بزرگترین مشکل یعنی نبود بهره بردار ایجاد و سبب شد بسیاری از این باغ‌ها به صورت نیمه فعال و یا غیرفعال رها شوند.

وی با اشاره به موضوع کم آبی گفت: در آبادان و خرمشهر در مرداد سیل جاری می‌شد، اما کیفیت آب امروز تغییر کرده و دلیل آن کم شدن ورودی آب به رودخانه کارون و آلودگی ایجاد شده از  سر ریز فاضلاب است.

خرم دل ادامه داد: دولت برای رفع مشکل کم آبی ایستگاه پمپاژ مارد را ساخت و این ایستگاه آب را با دبی 120 متر مکعب رها می‌کند و می‌خواستند با سد تنظیمی این وضعیت آب را کنترل کنند تا به نخیلات آسیبی نرسد.   

منبع:همشهری


تست