کد خبر : 7104             انتشار : 2015-08-10-14-11-25         
 

کاهش شدیدآب کرخه مسبب مرگ آبزیان تالاب هورالعظیم


رییس پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور از مرگ و میر بخشی از آبزیان تالاب هوالعظیم در غرب خوزستان به دلیل کاهش شدید آب رودخانه کرخه خبر داد. 


جاسم مرمضی در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: گزارش مرگ و میر ماهیان از سوی صیادان محلی اعلام شده اما هنوز برآوردی از میزان خسارت انجام نشده است.

وی با بیان اینکه آب ورودی به رودخانه کرخه به شدت کاهش یافته افزود: به تبع این کاهش دبی، آب ورودی به تالاب هورالعظیم به کلی قطع شده است.

مشاور استاندار خوزستان در محیط زیست و شیلات با اشاره به تقسیم شدن تالاب هورالعظیم به پنج حوضچه در اثر جاده سازی، ادامه داد: بحران کم آبی در حوضچه های دو و سه این تالاب باعث تلف شدن ماهی ها شده است.

وی اضافه کرد: کاهش آب تالاب باعث کم شدن اکسیژن آب و مرگ و میر آبزیان می شود که این مشکل به ویژه در زمان شرجی بیشتر نمود دارد.

به گفته وی، دمای آب تالاب اکنون به 35 درجه سانتیگراد رسیده که این دمای بالا نیز باعث کاهش اکسیژن آب می شود.

مرمضی با بیان اینکه موجودیت هور به آب آن است گفت: نبود آب در تالاب گیاهان و جانوران بویژه ماهیان را در معرض خطر نابودی قرار می دهد.

وی اظهارکرد: ماهیان این تالاب همچون بنی، گطان، شیربط، برزم و شلیچ حمری علاوه بر اینکه بومی استان و ذخیره ژنتیکی کشور به شمار می روند، محل ارتزاق و معیشت صیادان نیز بوده و اهمیت بسیاری دارند اما متاسفانه مسوولان هنوز آنچنان که باید به این مشکل توجهی نمی کنند.

مرمضی با بیان اینکه ابعاد این بی آبی بسیار گسترده است، اضافه کرد: حفاظت از ماهیانی چون بنی و شیربط که تنها در خوزستان رشد می کنند و ذخیره ژنتیک ملی هستند اهمیتی همانند حفاظت از گونه یوزپلنگ ایرانی دارد که بسیار درباره آن صحبت می شود اما درباره این گونه ماهی هیچ صحبتی به میان نمی آید.

رودخانه کرخه سومین رود بلند کشور است که از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد و به تالاب هورالعظیم منتهی می شود.

این رودخانه در سال های اخیر با 80 درصد خشکسالی روبه رو بوده، به طوری که کشاورزی در حوضه این رودخانه با مشکلات بسیار روبه رو بوده و نیروگاه سد کرخه به دلیل کاهش شدید ذخیره آبی نیز از پارسال تعطیل شده است.

خشکسالی شدید و آبگیری سد سیمره در بالادست رودخانه کرخه در استان ایلام از مهمترین عوامل خشکی این رودخانه در خوزستان اعلام شده است.

به تبع خشک شدن رودخانه کرخه تالاب هورالعظیم با بحران روبه رو شده به طوری که در سال های اخیر به عنوان مهمترین کانون داخلی شکل گیری پدیده ریزگرد در خوزستان شناخته شده است.

اواخر تیر امسال همچنین مرگ و میر ماهیان در حمیدیه که از انشعاب های رودخانه کرخه است، گزارش شده بود.  تست