کد خبر : 7108             انتشار : 2015-08-11-14-16-06         
 

معاون استاندار خوزستان: متخلفان ساخت سد گتوند معرفی شوند


معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان، معرفی متخلفان و مقصران در اجرای سد گتوند علیا را خواستار شد. 


به گزارش بروال به نقل از ایرنا، احمد سیاحی عصر دوشنبه در نشست بررسی راهکارهای علاج بخشی سد گتوند علیا که در محل معاونت عمرانی استانداری خوزستان برگزار شد، تاکید کرد: کسانی که در اجرای سد گتوند علیا مقصر بودند و یا تخلف کردند باید معرفی و پاسخگو شوند.

وی با اشاره به اثرات شدید زیست محیطی و اقتصادی سد گتوند، تصریح کرد: خسارت به اراضی کشاورزی و محیط زیست خوزستان در اثر ساخت این سد جبران ناپذیر است.

به گفته وی، هنوز مطالعه و بررسی نشده که سهم سد گتوند در افت تولیدات کشاورزی و نابودی 400 هزار نخل خوزستان چه میزان بوده است.

سیاحی با بیان اینکه حساسیت روی هیچ رودخانه ای در کشور به اندازه کارون نیست گفت: آب شرب 85 درصد شهرهای خوزستان، 40 درصد نیاز آبی کشاورزی استان، آب مورد نیاز حوضچه های پرورش ماهی و صنایع از کارون تامین می شود و در مجموع زندگی حداقل چهار میلیون خوزستانی به این رودخانه وابسته است.

وی افزود: به دلیل دخل و تصرف غیرمنطقی در رودخانه کارون در سال 79 در استان بحران ایجاد شد بنابراین در هر گزینه ای که مطرح می شود باید مسایل امنیتی و اجتماعی و زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد.

معاون استاندار خوزستان تصریح کرد: انواع بحران های زیست محیطی در خوزستان اعم از توفان های گرد و غبار، هوای گرم و شرجی، آلودگی فاضلاب شهری و انتشار بوی نامطبوع کارخانه الکل در شهر باعث پایین آمدن آستانه تحمل مردم شده و نباید مشکل سد گتوند به این مشکلات اضافه شود.

وی با تاکید بر تهیه گزارشات ارزیابی زیست محیطی طرح علاج بخشی، تصریح کرد: مسوولان استان دیگر اجازه نمی دهند هیچ اقدامی بدون تایید محیط زیست اجرا شود.

سیاحی همچنین بر استفاده از نقطه نظرات کارشناسان خوزستانی در مطالعات علاج بخشی تاکید کرد و افزود: نادیده گرفتن نظرات خوزستانی ها در طرح های انتقال آب از سرشاخه های کارون باعث چالش های بسیاری شد که در این طرح نیز ممکن است چالش ها تکرار شود اما در صورت تعیین راهکار با رضایت کارشناسان استان از اجرای طرح حمایت می کنیم.

وی اظهار کرد: این طرح بسیار پیچیده است و نباید مشمول محدودیت زمانی شود زیرا عجله در اتمام طرح ممکن است به خطا و مشکلات بسیار منجر شود و این خطا به نام متولیان طرح ثبت خواهد شد.

سیاحی در ادامه درباره راهکارهای ارایه شده از سوی مشاور طرح علاج بخشی، با بیان اینکه انتقال آب شور به حوضچه های تبخیری مشکلات خاصی دارد، پیشنهاد کرد: همایشی برای استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان حوزه های مختلف برگزار شود.

وی حل مشکل سد گتوند را مطالبه مردم و رسانه های خوزستان عنوان کرد و افزود: اثرات طرح علاج بخشی در پایین دست حوضه کارون باید بررسی شود.

سیاحی تشریح علت مخالفت وزارت نیرو با برچیده شدن سد گتوند را خواستار شد و افزود: این احتمال وجود دارد که وزارت نیرو که سازنده این سد بوده به دلایل صنفی با تخریب آن مخالفت کرده باشد، نه به دلایل علمی.

وی همچنین تاکید کرد: در مطالعات علاج بخشی و راهکار انتقال به حوضچه های تبخیری نزدیک سد، محل سرریز حوضچه ها و سرنوشت آینده آنها و ملاحظات زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد.

سیاحی به استفاده از تجارت بین المللی در طرح علاج بخشی سد گتوند نیز تاکید کرد.

سد گتوند علیا، بلندترین سدخاکی کشور و آخرین سد روی رودخانه کارون است که در 25 کیلومتری گتوند در خوزستان قرار دارد. آنطور که کارشناسان می گویند جانمایی اشتباه این سد باعث شده که سازند نمکی گچساران در مخزن سد قرار گیرد و انحلال نمک این سازند باعث شور شدن آب مخزن و رودخانه کارون شده است. هم اکنون این سد به طور متوسط حدود 350 واحد به شوری رودخانه کارون اضافه کرده است.

مطالعات علاج بخشی سد گتوند از سال گذشته توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با همکاری موسسه آب دانشگاه تهران در حال انجام است ولی این راهکارها هنوز نهایی نشده است.تست