کد خبر : 7109             انتشار : 2015-08-12-07-50-15         
 

مديركل هواشناسي خوزستان: كانون‌های گرد و خاك خوزستان قابل مهار نيستند


 


 


 


مديركل هواشناسي خوزستان گفت: هيچ کدام از كانون‌های گرد و خاك استان خوزستان قابل مهار نيستند زیرا مهار اين كانون​ها نيازمند هزينه زياد و همچنين برقراری شرايط خاص جوي در استان است.


 


كوروش بهادري در گفت​وگو با ایسنا،  اظهار كرد: روز گذشته پديده گرد و غبار را در استان شاهد بوديم كه در پی آن، ميزان ديد به 4 تا 5 كيلومتر رسيد و امروز صبح نيز به ایجاد دليل گرد و غبار، ميزان ديد‌ در اهواز 5 كيلومتر گزارش شد.


 


وي ادامه داد: هر زمان رطوبت خاك تامين شود، كانون​هاي گرد و غبار از حالت بالفعل بودن خارج مي​شوند و چنانچه بارش باران نيز در استان داشته باشيم فعاليت اين كانون​ها كمتر خواهد شد ولی در اين فصل از سال، از بارش خبری نيست و با يك ورزش باد، كانون​هاي گرد و غبار در خوزستان فعال مي​شوند.


 


مديركل هواشناسي خوزستان افزود: كانوني كه براي مركز استان مشكل​ساز شده است، كانون حدفاصل اهواز و رامهرمز است كه وزش باد در مدت زمان 30 دقيقه، گرد و خاك را از این منطقه به اهواز مي​رساند. گرد و خاك‌های با منشا خارجي معمولا 24 ساعت قبل از وقوع در استان، قابل شناسي هستند زیرا دستگاهي در عراق براي اين كار نداريم و تنها با دريافت تصاوير ماهواره​اي شناسايي مي​شوند و تا ورود به استان 24 ساعت زمان براي اطلاع​رساني در اختيار است.


 


وي با اشاره وضعيت جوي هم اينك استان گفت: دماي هواي خوزستان از روز گذشته تا امروز مقداري كاهش پيدا كرده و ماكزيمم دما از 47 درجه تجاوز نكرده است ولی به دليل تقويت جريانات كاملا جنوبي، انتظار مي​رود از فردا (پنج​شنبه) روند افزايش دما و رطوبت را در استان تا آخر هفته جاري پيش رو داشته باشيم.


 


مديركل هواشناسي خوزستان اظهار كرد: همچنين پيش​بيني مي​كنيم در هفته آينده مجددا دما در خوزستان به 50 درجه سانتي‌گراد برسد و بعد از ظهرها در برخي نقاط استان نيز وقوع پديده وزش باد همراه با گرد و غبار محلي دور از انتظار نيست.


 


بهادري ادامه داد: در شبانه​روز گذشته اهواز با 47 درجه و ايذه با 21 درجه به ترتيب گرم​ترين و خنك​ترين نقاط استان گزارش شدند. بیشینه دماي هواي امروز اهواز نيز به 47 و کمینه دمای صبح فردا به 31 درجه خواهد رسيد. از فردا نيز دماي هواي اهواز يك تا دو درجه سانتي‌گراد افزايش مي​يابد.

تست