کد خبر : 7111             انتشار : 2015-08-12-08-14-09         
 

مرگ هزاران ماهی در هورالعظیم + تصاویر
  فعالان محیط زیست و حامیان تالاب‌های استان از تلف شدن حجم عظیمی از ماهی های هور العظیم به دلایل مشکوک و نامعلوم خبر دادند. یك حامی و فعال محیط زیست در گفت و گو با همشهری اظهار كرد: متاسفانه در چند روز گذشته شاهد کشتار جمعی ماهی در رودخانه هورالعظیم بودیم.

«پیمان طایی» که یکی از اعضای گروه مردمی حامیان تالاب‌های خوزستان است، افزود: این حادثه برای چندمین بار در حالی اتفاق می‌افتد که کارشناسان نهادهای مربوطه آن را به گرم شدن هوای منطقه نسبت می‌دهند و سم پاشی آب‌های منطقه از سوی صیادان منطقه را کتمان می‌کنند.

به گفته طلایی، گروه حامیان تالاب‌های استان در تدارک انتشار فهرست نام عاملان این جنایت برای برخورد از سوی سازمان‌های مربوطه است.

یکی دیگر از حامیان و فعالان این عرصه به همشهری گفت: هفته گذشته از این مساله با خبر شدیم و پس از شنیدن خبر به سرعت با مدیر محیط زیست هویزه تماس تلفنی برقرار کردم که متاسفانه پاسخگو نبودند و تا امروز نیز پاسخی حتی به صورت پیامک دریافت نکرده ام.

«عباس مشعشع» افزود: در بازدید انجام شده مشخص شد مردم محلی اقدام به تزریق سم‌های بسیار خطرناک کرده اند و کشتار بسیار وسیعی را رقم زده اند. مشعشع با تاكید بر ضرورت آموزش مردم محلی از سازمان محیط زیست خواست هر چه سریعتر به توسعه و فرهنگسازی نحوه صید اقداماتی انجام دهد. مولف کتاب «زمین شناسی مهندسی» و مدرس دانشگاه‌های آزاد و پیام نور استان نیز به همشهری گفت: همه به تلاش‌های صورت گرفته از سوی سازمان محیط زیست صحه می‌گذارند و بخش مهمی از مشكلات را سازمان آب و برق رقم زده است كه آن را انكار می كند. «احمد عبیات» با اشاره به کمبود امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری سازمان گفت: حرکتمان پیوسته است و در این راه در کنار سازمان علیه مسبب این حادثه خواهیم ایستاد.

مسئول اداره محیط زیست هویزه نیز با بیان این كه آب در هور رهاسازی شده است، افزود: متاسفانه کارشناسان تلفات آبزیان را انکار کردند.

«موسی مدحج» از پیگیری لازم از سوی استاندار و سازمان آب و برق برای بازدید و رهاسازی آب برای کاهش آلاینده‌ها خبر داد. وی همچنین اعلام کرد مرکز پایش و تحقیقات زیست محیطی هورالهویزه و پایش ریزگردها در هویزه در حال ساخت است.

هورالعظیم، هورالهویزه یا تالاب بزرگ هویزه بزرگ‌ترین تالاب خوزستان و از تالاب‌های بزرگ ایران در مرز ایران و عراق واقع شده است. هورالعظیم حدود 3 هزار كیلومتر مربع وسعت دارد كه هزار كیلومتر مربع آن در كشور ایران و 2 هزار كیلومتر مربع از آن در كشور عراق است.به گفته فعالان محیط زیست، ورود فاضلاب شهرهای بستان،سوسنگرد، حویزه، ورفیع وابوحمیضه  وپسماندهای اسیدی شرکت های حفاری  از عوامل اصلی وارد شدن مواد سمی به هور العظیم هستند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


تست