کد خبر : 7138             انتشار : 2015-08-17-07-13-00         
 

سد بختیاری 200 اثر تاریخی دزفول را زیرآب می برد


  میلاد گل داری   سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول در نشست خبری خود با اصحاب رسانه و در پاسخ به همشهری درباره مشکلات ساخت سد بختیاری اظهار کرد: قدمت آثاری که در محوطه این سد وجود دارد به هزاران سال پیش بر می‌گردد و کارشناسان میراث فرهنگی پس از کاوش، گزارشی ارائه داده اند تا حوضه نهایی آبگیر این سد حذف شود. زیرا با ساخت سد حداقل 200 اثر تاریخی زیر آب خواهد رفت«یعقوب زلقی» با بیان این که قلعه امیر بهمن خان، از کوشک‌های مهم دزفول،تخریب زیادی داشته و فقط بخشی از آن باقی مانده است، از تلاش برای تامین اعتبار مرمت آن خبر داد. این مقام مسئول همچنین با بیان این که 2 تپه چغامیش و چغابنوت دزفول از اولین روستانشین‌ها بوده اند، گفت: این مناطق اولین مراکز یکجانشین هستند. به گفته وی، غنای تاریخی دزفول فوق العاده است و به همراه شوشتر و تا حدودی بهبهان دارای بافت تاریخی و قدیمی است.حفظ حریم پل باستانی

وی درباره ساخت پل ششم در حریم پل باستانی دزفول نیز گفت: اداره میراث فرهنگی اقدامات لازم را انجام داده است که حریم پل قدیم دزفول حفظ شود و خطری متوجه عرصه و حریم و منظر پل نباشد. پل قدیم دزفول مربوط به دوره ساسانی و قدیمی‌ترین پل جهان است که در سال‌های اخیر عبور و مرور وسایل نقلیه از روی آن ممنوع شد.

زلقی درباره حوضچه‌های نیل سازی نیز اظهار کرد: شهرداری پیش از اقدام در این باره از ما استعلام نکرده بود و کارشناسان به طور اتفاقی مشاهده کردند ادوات سنگین در حال کار هستند و خوشبختانه خطری متوجه حوضچه‌های نیل سازی نشده بود. شهرداری تا نزدیکی سازه‌های آبی و کت‌ها به حریم رودخانه دز وارد شده بود که اداره میراث فرهنگی جلوی این کار را گرفت و سپس با شهردار دزفول نامه‌نگاری کردیم تا برای انجام هر طرحی اول آن طرح را  به صورت مکتوب به ما ارائه دهند.

این مقام مسئول با بیان این که دزفول برای رسیدگی به امور بافت قدیم به اداره ای جداگانه نیاز دارد، گفت: در تلاش برای کنترل ساخت و سازهای غیرمجاز هستیم تا جلوی آن گرفته شود. همچنین در حال پیگیری برای تشکیل اداره یا پایگاهی با عنوان حفاظت از بافت قدیم دزفول هستیم تا امور مربوط به آن به طور تخصصی دنبال شود.

200 زیرشاخه صنایع دستی

سرپرست اداره میراث فرهنگی دزفول در ادامه با اشاره به ظرفیت غنی دزفول در زمینه گردشگری بیان کرد: در ماه گذشته سه نمایشگاه برگزار شد که شامل نمایشگاه خانه سوزنگر، نمایشگاهی به مناسبت روز جهانی و هفته صنایع دستی و نمایشگاه سفره‌های آسمانی در پارک دولت بود. به گفته وی، دزفول در حوزه صنایع دستی بیش از 60 شاخه اصلی و بیش از 200 زیرشاخه دارد.

زلقی در ادامه از اقدامات عملی این اداره برایN.G.Oها و لزوم فعالیت آنها برای حل مشکلات این عرصه سخن گفت و افزود: جلسه‌های مختلفی برگزار کرده ایم که فعالیت‌های مردمی فرهنگسازی شود، اما دزفول با وجود ظرفیت بالا در زمینه میراث فرهنگی هنوز انجمن میراث فرهنگی ندارد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به لزوم معرفی و آموزش نیز اشاره کرد و گفت: پیگیر نصب تابلو در مناطق مهم و پرخطر باستانی شهرستان برای آگاهی مردم، اهالی منطقه و کشاورزان هستیم.

فعالیت گروه رصد محوطه‌های باستانی

سرپرست اداره میراث فرهنگی دزفول در بخش دیگری از سخنان خود محوطه‌های جندی شاپور و چغامیش را از مناطق مهم ثبت ملی شده شهرستان اعلام کرد و گفت: دزفول در بافت قدیمی 130 خانه تاریخی دارد که توجه لازم به آنها نشده است.

به گفته وی، گروهی در حال رصد 20 تپه و محوطه باستانی از جمله محوطه‌های مهم و کاوش نشده بندبال و چغابنوت هستند.

زلقی افزود: محوطه‌های در معرض خطر و محوطه‌های حیاتی از نظر موقعیت جغرافیایی و تاریخی دزفول در مرحله نقشه برداری و جمع آوری اطلاعات در قالب تشکیل پرونده هستند که 90 درصد اقدامات میدانی در این باره انجام شده است. محوطه‌هایی از جمله کهنک و یک محوطه باستانی دیگر در حال اضافه شدن به این فهرست هستند و این پرونده الحاقی به اداره کل استان و واحد ثبت آثار تاریخی کشور ارسال می‌شود تا درباره ثبت ملی آنها تصمیم گیری شود.

زلقی در توضیح بیشتر وضعیت جندی شاپور اظهار کرد: در حال رایزنی برای تامین امنیت این محوطه هستیم که حداقل با استقرار نیروهای یگان حفاظتی ساخت و سازهای غیرمجاز را کنترل کنیم. در سال‌های اخیر هم اقداماتی در زمینه کنترل این ساخت و سازهای غیرمجاز انجام شده بود.

کنگره بین المللی جندی شاپور

زلقی به برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور نیز اشاره کرد و گفت: برای برگزاری این کنگره بزرگ در حال تلاش هستیم که هفته اول بهمن امسال یک روز در تهران و دو روز در دزفول برگزار شود.

او مهم‌ترین هدف برگزاری این کنگره را معرفی هر چه بهتر جندی شاپور دانست و افزود: در کنار برگزاری این کنگره بین المللی در دزفول قصد داریم نمایشگاه صنایع دستی و توانمندی‌های دزفول را نیز برگزار کنیم.

این مقام مسئول به نبود توجه لازم به مسجد جامع، مسجد دروازه، خانه‌های تاریخی و بافت خشت و گل و فرسوده دزفول که در معرض فرسایش در برابر گرما و رطوبت و بارندگی هستند نیز اشاره کرد و از امکانات کم اداره میراث فرهنگی شهرستان خبر داد و بیان کرد: در حال متقاعد کردن اداره کل استان هستیم تا بیشتر از دزفول و این اداره حمایت کند.زلقی در بخشی دیگر از سخنان خود از ظرفیت غنی دزفول برای ایجاد بازارچه صنایع دستی گفت و افزود: در یک تا 3 نقطه مختلف شهر نمایشگاه ثابت صنایع دستی ایجاد می‌شود که شهرداری در این زمینه به ما قول مساعد داده است.

وی از اقدامات این اداره برای جلوگیری از قاچاق سکه و اشیای عتیقه خبر داد و گفت: به تازگی با هماهنگی اداره کل استان مشاور حقوقی جذب کرده ایم که مسائل را به طور بهتر و تخصصی تر رسیدگی کند.


تست