کد خبر : 7141             انتشار : 2015-08-17-07-22-54         
 

احشام زنده در آبادان جولان می‌دهند


 گزارش: امل درویش  رهاسازی و نگهداری احشام زنده در آبادان علاوه بر زشت کردن چهره شهر و آسیب به فضای سبز به دلیل احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام مخاطرات بهداشتی و زیست محیطی قابل توجهی دارد. احترام به محیط زیست، کمک به گسترش فضای سبز و بهداشت عمومی از ارکان مهمی است که هر شهروند قانونمند و مسئول موظف به رعایت آن است. این روزها معضل چند ساله نگهداری، رهاسازی، عرضه، فروش و ذبح غیرمجاز احشام زنده در آبادان از چالش‌هایی است که شهرداری، مرکز بهداشت و دامپزشکی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و با وجود اقدامات متعددی که پیش تر انجام شده است این تخلفات ادامه دارد.

این در حالی است که نگهداری احشام در شهر به دلیل مخاطرات بهداشتی، روانی و زیست محیطی می‌تواند تبعات گسترده و چالش برانگیزی را در پی داشته باشد. تخریب فضای سبز، آلوده کردن معابر عمومی، تجمع حشرات و حیوانات موذی، بوی نامطبوع و مشکلاتی که برای تردد وسایل نقلیه و افراد به وجود آورد  سبب اعتراض و نارضایتی بسیاری از شهروندان شهر شده است.ذبح مجاز دام در کشتارگاه

ذبح دام زنده در شهر بدون نظارت دامپزشک خطر بسیاری دارد و مرسوم بودن سنت قربانی دام در ادیان و توجه ویژه به آن در دین اسلام سبب بهانه جویی افراد سودجو شده است. قربانی کردن دام بر اساس قوانین موجود در ایام خاص از جمله روز عید قربان و در مراسم مذهبی و ملی بدون نظارت دامپزشکی مجاز نیست تا مخاطرات بهداشتی به حداقل برسد.

اما شهرداری آبادان برای حل این مشکلات گروه اجرایی ایجاد کرده است.ممنوعیت عرضه و فروش دام زنده در شهر

معاون خدمات شهر شهرداری آبادان با بیان این که گروه اجرایی شهرداری در صورت مشاهده تخلف با متخلفان برخورد می‌کند، گفت: عرضه دام زنده در شهر ممنوع است و شهرداری بر اساس ماده 55 قانون شهرداری‌ها در صورت مشاهده به جمع آوری احشام اقدام می‌کند.

«حبیب الله رشتی پور» افزود: در صورت مشاهده برخورد در 3 مرحله صورت می‌گیرد؛ اولین مرحله شامل جمع آوری احشام و ارجاع آن به کشتارگاه برای ذبح و گرفتن تعهد کتبی است. مرحله دوم جمع آوری و ارجاع به کشتارگاه، تعهد کتبی و جریمه نقدی را شامل و در صورت مشاهده سومین تخلف فرد متخلف پرونده به مراجع قضایی ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات مربوط به نگهداری احشام زنده نامناسب بودن مکان است و در این باره نیازمند طراحی محلی جدید برای نگهداری دام و ساخت میدان دام مناسب و بهداشتی هستیم.

برای این کار جهاد کشاورزی شهرستان باید زمینی خارج از محدوده قانونی شهر در نظر گیرد و با مشارکت و تخصیص اعتبار به بخش خصوصی این مکان را برپا و در محیطی مناسب احشام زنده را نگهداری و ساماندهی کند.تهدید بهداشت عمومی

همچنین رئیس اداره دامپزشکی آبادان نیز گفت: اداره دامپزشکی برای اتمام حجت با چوبداران جلسه ای با عنوان ممنوعیت کشتار غیرمجاز و ساماندهی عرضه دام تشکیل داد که در آن مخاطرات بهداشتی ناشی از عرضه دام زنده در شهر و دلایل ممنوعیت کشتار غیرمجاز مطرح و تاکید شد با ناقضان بهداشت‌ بر اساس قانون برخورد می‌شود. به گفته «مهدی آقالر» این جلسه با حضور معاون و مدیر اجرایی معاونت خدمات شهری شهرداری، معاون جهاد کشاورزی، مسئول بهداشت محیط و برخی از چوبداران برگزار شد. «حبیب الله رشتی پور» معاون خدمات شهری شهرداری آبادان نیز با اشاره به ممنوعیت عرضه دام زنده در شهر و با اعلام برخورد با متخلفان از چوبداران و عرضه کنندگان دام زنده خواست تا یک معتمد به عنوان نماینده به ادارات ذی ربط معرفی کنند. سپس اقدامات لازم برای انتقال احشام به جایگاه تدارک دیده شده برای عرضه دام از سوی شهرداری انجام می شود.  در این جلسه همچنین معاون جهاد کشاورزی به لزوم انتقال عرضه کنندگان دام زنده به خارج از شهر و میدان عرضه دامی تأکید کرد.کشتار غیرمجاز دام، جرم قضایی است

رئیس اداره دامپزشکی آبادان با اشاره به خطر بیماری‌های مشترک بین انسان و دام گفت: ذبح دام به صورت غیربهداشتی و غیرمجاز بدون نظارت دامپزشکی مربوطه می‌تواند خطرهای جبران ناپذیری داشته باشد.

«مهدی آقالر» افزود: کشتار دام در معابر و جاده ورودی شهر در بعضی از روزها در حال انجام است و به دلیل مخاطرات بهداشتی چون بیماری بروسلوز و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که با گزش کنه یا تماس با خون، ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود، تهدید علیه بهداشت عمومی محسوب و بر اساس ماده 688 قانون مجازات اسلامی جرم تلقی می‌شود.   

منبع: همشهری


تست