کد خبر : 7145             انتشار : 2015-08-18-07-32-18         
 

افتتاحیه جشنواره شعر رضوی پنج‌شنبه در اهواز برگزار میشود


نشست خبری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ویژه هفتمین جشنواره استانی تئاتر خیابانی خوزستان و ششمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی (یادمان دعبل خزایی) دوشنبه (26 مرداد 94) در اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی خوزستان برگزار شد.


 


 به گزارش بروال به نقل از ایسنا، همایون قنواتی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، با تبریک دهه کرامت و زادروز حضرت معصومه (س) گفت: جشنواره رضوی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در استان خوزستان و همچنین با همکاری و مساعدت سازمان‌ها و دستگاه‌های دیگر در حال برگزاری است.


 


 او گفت: امسال این افتخار را داریم که اعلام کنیم جشنواره‌ای در حد و قواره و نام بین‌المللی برگزار می‌کنیم.


 


 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: امسال همکاران با ارتباطی که با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف انجام داده‌اند فراخوان را به مراکز و سازمان‌های دولتی و حوزه‌های فرهنگی چه در خارج و چه در داخل کشور ارسال کردند.


 


 او با بیان این که حجم آثار رسیده نسبت به دوره قبل افزایش خوبی داشته و این نشان دهنده این است که جشنواره دارای اعتبار است اظهار کرد: همه این‌ اتفاقات خوب به خاطر متبرک شدن جشنواره به نام امام رضا (ع) است و عمده شاعران و ادیبان با حضور در این جشنواره علاقه و ارادت و عشق خودشان را به امام رضا (ع) و خاندان طهارت ابراز کردند و نشان دادند.


 


 قنواتی با اشاره به این که بخش‌های زیادی از گروه‌های فرهنگی و شاعران خارج از کشور با این جشنواره آشنا شده‌اند بیان کرد: آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره 342 اثر است که 80 شاعر بین‌المللی از کشورهایی مانند یمن، لبنان، عمان، عربستان، عراق، یمن، بحرین، کویت، مصر، سوریه و دیگر کشورها آثار فرستاده‌اند. هیات داوران بعد از بازبینی، قضاوت و داوری در خصوص اشعار چه به لحاظ محتوایی و چه به لحاظ فرم و شکل 15 شاعر برجسته را برای حضور در جشنواره در بخش بین‌المللی انتخاب کردند.


 


 او با اشاره به بخش داخلی جشنواره گفت: بخش داخلی یا شعبی هم که بین ایران و بخشی از عراق مشترک بوده است همه برگزیدگان جز یک نفر از عراق شاعران ایرانی هستند. داوری‌ها در پنج مرحله انجام شد و در نهایت در آخرین مرحله که به صورت حضوری بود شاعران آمدند و شعرخوانی کردند و سپس شعرهای خوانده شده ارزیابی و انتخاب شدند.


 


 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: تعداد شاعرانی که در بخش داخلی انتخاب شدند 10 نفر هستند. همچنین 2 نفر از برگزیدگان جشنواره بین‌المللی شعر رضوی از شرکت‌کنندگان خارجی و اهل تسنن هستند.


 


 او گفت: جشنواره شعر رضوی از پنج‌شنبه 29 مرداد 94 در اهواز و با حضور مدیران و مسوولان و اهالی فرهنگ و هنر ساعت 9 صبح در تالار مهتاب آغاز به کار خواهد کرد. مراسم اختتامیه نیز در روز جمعه 30 مرداد 94 با حضور علاقه‌مندان در یادمان دعبل خزایی ساعت 20:30 در شهرستان شوش برگزار می‌شود.


 


 قنواتی با اشاره به ورود مهمانان خارجی به کشور گفت: هماهنگی‌های لازم برای ورود مهمانان خارجی انجام شده است. اکثر این شاعران کسانی هستند که مورد توجه مردم استان خوزستان و عرب  کشورمان هستند و جزو شاعران معتبر‌اند.


 


 او توضیح داد: داوران این جشنواره در بخش داخلی عباس حزباوی، عدنان قزی، سید شبیر حسینی، علی عفراوی و محمد جوروند و در بخش خارجی نیز همین افراد به اضافه 2 داور بین‌المللی که توسط بنیاد ملی امام رضا (ع) معرفی شده‌اند حضور دارند.


 


 همچنین قنواتی با اشاره به هفتمین جشنواره استانی تئاتر خیابانی خوزستان گفت: تئاتر خیابانی و استانی امسال مسیر تازه‌ای را طی می‌کنند و تجربه‌های جدیدی در حال شکل گرفتن است. مهم‌ترین تجربه این است که تئاتر آرام آرام خودش را به مردم نزدیک می‌کند. یعنی تنها محدود به فضاهای و سالن‌های تئاتر نیست.


 


 او گفت: هنرمندان باید مسایل، مشکلات و کاستی‌هایی را که در حوزه‌های مختلف گریبان‌گیر مردم هستند را به نمایش بگذارند. کاری که تئاتر خیابانی می‌کند این است که مسایل شهری و مسایلی که جزو آسیب‌های زندگی معاصر ما است را بررسی می‌کند و از زبان هنر و تئاتر در اختیار مردم قرار می‌دهد.


 


 او اظهار داشت: امسال این جشنواره با اهداف مشخصی چون توجه به شعار مقام معظم رهبری، کمک به فهم مسایل مختلف، فاصله گرفتن از رفتارهای هیجانی و احساسی و توجه به مسایلی که مسایل اصلی جامعه هستند حرکت می‌کند.


 


در ادامه علی بناییان، دبیر اجرایی جشنواره استانی تئاتر خیابانی، اظهار کرد: اهداف جشنواره تئاتر خیابانی براساس نیازهای جامعه پیش‌بینی شده که فراخوان آن 25 اردیبهشت، آخرین مهلت ارسال آثار 13 تیر، بازخوانی آثار 20 تیر، بازبینی 17 تا 21 مرداد و اجرای جشنواره سوم تا ششم شهریور بود.


 


 او با بیان این که 68 اثر به دبیرخانه این جشنواره رسید افزود: در بخش بازخوانی 37 اثر توسط آرش سهرابی، علی غابشی و حسین ذوالفقاری برگزیده شد و در بخش بازبینی 10 اثر در بخش مسابقه و یک اثر در بخش ویژه توسط علی ساربان، درویش و عادل کروشاوی برگزیده شد.


 


 بناییان گفت: اجراهای روز نخست در این جشنواره در شهرستان باغملک و روزهای بعد در اهواز خواهد بود که 44 اجرای نمایش در اهواز خواهد بود.


 


 در پایان این نشست از تندیس و پوستر هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی که توسط رسول حق‌جو هنرمند خوزستانی طراحی شده بود رونمایی شد.

تست