کد خبر : 7146             انتشار : 2015-08-18-07-38-32         
 

رییس اداره محیط زیست دزفول:امکانات اطفای حریق در ارتفاعات کوهستانی دزفول وجود ندارد


رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول با اشاره به آتش سوزی های اخیر در ارتفاعات کوهستانی این شهرستان گفت:هیچ گونه امکاناتی برای اطفای حریق در ارتفاعات و مناطق صعب العبور شمال دزفول وجود ندارد. 


به گزارش بروال به نقل از ایرنا، فرهاد قلی نژاد افزود:دو آتش سوزی در خرداد و مردادماه سال جاری در ارتفاعات دزفول رخ داد صورت گرفت که علاوه بر صعب العبور بودن منطقه هیچ گونه امکانات و تجهیزاتی برای اطفای حریق وجود نداشت.

وی با اشاره به اینکه یکی از آتش سوزی ها در ارتفاعات سالند در وسعت بیش از 10 هکتار از مراتع ودرختان پراکنده ارتفاعات سالند و دیگری در منطقه پل کول اتفاق افتاد گفت:با توجه به صعب العبور بودن منطقه و وجود جنگل های زاگرس تامین بالگرد برای دسترسی سریع در مواقع اضطراری به این مناطق ضروری است.

قلی نژاد با اشاره به فقدان هرگونه امکانات اطفای حریق و خودروی آتش نشان برای مهار آتش سوزی در این مناطق گفت: آتش سوزی های اخیر با کمک اهالی محلی مهار شد.

وی بی احتیاطی چوپانان را دلیل این آتش سوزی دانست و گفت:با توجه به اینکه این منطقه سنگلاخی بوده و درختان پراکنده ای در محل وجود دارد کف جنگل و تعدادی از درختان بلوط ،درخت زالزالک وحشی و کیکم دچار آتش سوزی شد که با سرعت عمل اهالی محل و نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست مهار و از گستردش آتش جلوگیری شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول ضمن گلایه از وضعیت موجود و نبود هرگونه امکانات برای اطفای حریق خواستار راه اندازی ایستگاه آتش نشانی برای جلوگیری از خسارات وارده ناشی از آتش سوزی در شمال دزفول شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دزفول نیز گفت:آتش سوزی های اخیر به دلیل شدت گرما و آتش سوزی کاه و کلش توسط چوپانان و بی احتیاطی آنها صورت گرفته و با توجه به اینکه آتش سوزی در ارتفاعات سنگلاخی اتفاق افتاد درختان زیادی دچار خسارت نشد و تنها به پوشش گیاهی صدمه زد.

علی درخشانی فرافزود:یکی از این آتش سوزی ها 25 خردادماه در حوالی روستای نودر و ارتفاعات سالندکوه و آتش سوزی دیگر 15مردادماه در ارتفاعات سالند اتفاق افتاد که با سرعت عمل مردم بومی و پیمانکاران گشت و مراقبت منابع طبیعی و حضور بموقع آنها مهار شد.

110 هزار هکتار مرتع و 230 هزار هکتار جنگل در دزفول وجود دارد.

در تابستان امسال وقوع چند آتش سوزی در جنگل ها و مراتع بخش الوار گرمسیری اندیمشک خسارات جدی به پوشش گیاهی منطقه شمال خوزستان وارد کرده است.تست