کد خبر : 7147             انتشار : 2015-08-18-07-43-08         
 

الزام کشاورزان جنوب استان به کشت برنج در زمین‌های مرغوب


سیده فاطمه هلالات   سرپرست جهاد کشاورزی خرمشهر خواستار توسعه زیرساخت‌ها و خدمات جانبی کشاورزی در این شهرستان شد و از اعمال سیاست کاهش سطح زیر کشت و افزایش باروری شالیزارها خبر داد و اظهار کرد: سطح زیر کشت کاهش یافته است و در مناطق جنوبی خوزستان اجازه کشت فقط در زمین‌های مرغوب داده می‌شود.خرمشهر کارگاه شالی کوبی ندارد

«محمد مطرودی» در گفت‌و‌گو با همشهری به زراعت در خرمشهر اشاره کرد و گفت: در خرمشهر حدود ۵۰ هزار هکتار زمین زراعی وجود دارد که از این میزان ۲۰ هزار هکتار زیرکشت است. کشت اصلی در این شهرستان برنج است که در مساحت4 هزار هکتاری انجام می‌شود.

به گفته وی، محصولات برنج به شلتوک، عنبربو، محلی و غیر محلی تقسیم و سالانه ۳ تن در هکتار از این محصول برداشت می‌شود.

مطرودی از ارتزاق حدود ۴۵۰ سرپرست خانوار از کشاورزی خبر داد و افزود: برنامه‌های توسعه‌ای را در دستور کار داریم و در صدد هستیم با تکمیل طرح‌های آب و خاک آن را عملی کنیم.

سرپرست جهاد کشاورزی خرمشهر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: کارگاه شالی کوبی در شهرستان وجود ندارد و از این رو مجبور به ارسال محصول به شهرهایی چون شادگان و اهواز هستیم.کشت گندم و جو

مطرودی دیگر محصول زارعی این شهر را گندم خواند و گفت: ۷ هزار هکتار زمین زیر کشت گندم است که با توجه به بالابودن شوری آب، خاک و قرار گرفتن اغلب زمین‌های زیر کشت در منطقه غرب کارون و زمین‌هایی فاقد زهکشی عملکرد در واحد سطح پایین و حدود ۲ تن در هکتار است.

وی با بیان این‌که یک هکتار از زمین‌های زراعی خرمشهر به کشت جو اختصاص دارد، افزود: از این کشت رقمی معادل یک تا 2/1تن در هکتار برداشت داریم.

سرپرست جهاد کشاورزی خرمشهر با اشاره به گشت کلزا در خرمشهر گفت: حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هکتار زیر کشت کلزا یا دانه‌های روغنی است که معمولا برای رعایت تنوع کشت استفاده می‌شود و عملکردی معادل 5/1 تا ۲ تن در هکتار دارد.

مطرودی در پایان کشت کنجد، سورگن، صیفی و سبزی را از کشت‌های تابستانه شهرستان دانست و اظهار کرد: این محصولات شامل کشت میان نخیلات است یا برای رعایت تناوب زراعی کشت می‌شود و مصرف داخلی دارد.


تست