کد خبر : 7165             انتشار : 2015-08-20-07-33-14         
 

۷۰درصد تالاب هورالعظیم خشک شده است
 


 


مدیرکل محیط‌زیست خوزستان گفت: با توجه به کم آبی رودخانه کرخه به عنوان سرچشمه، ۷۰ درصد تالاب هورالعضیم خشک شده است.


احمدرضا لاهیجان‌زاده در گفت‌و‌گو با  تسنیم ، اظهار داشت: وجود خشکی در تالاب هورالعظیم سبب به خطر افتادن زیست‌بوم خوزستان می‌شود.


وی افزود: تالاب هورالعظیم بزرگترین تالاب خوزستان و یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور است و مسئولان مربوطه استانی و کشوری باید با اهتمام ویژه دراین‌باره وارد عمل شده و مانع از خشکی این تالاب شوند.


مدیرکل محیط‌زیست خوزستان گفت: سرچشمه اصلی این تالاب رودخانه کرخه است که خود این رودخانه نیز وضعیت اسف‌باری به لحاظ کم‌آبی دارد.


وی عنوان کرد: چند ماهی است که تالاب هورالعظیم در وضعیت هشدار قرار گرفته به همین دلیل باید اقدامات مفیدی هرچه سریعتر در راستای جلوگیری از خشکی این تالاب توسط مسئولان استانی و کشوری انجام شود.


لاهیجان‌زاده اظهار داشت: طرح‌هایی برای انتقال آب رودخانه‌های درون استانی برای جلوگیری از خشکی این تالاب ارزشمند در حال مطالعه است و امیدواریم هرچه سریعتر به نتیجه مطلوب برسیم.


وی افزود: با وجود اعلام محدودیت و نیز ممنوعیت کشت در برخی از نقاط حوضه آبی رودخانه کرخه کمک قابل ملاحظه‌ای به جلوگیری از خشکی رودخانه کرخه و تالاب هورالعظیم به سبب گرمای شدید هوا و کمبود ریزش‌های جوی نشده است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، با وجود اعلام کمبود آب و وضعیت هشدار حوضه‌های آبی استان خوزستان طرح انتقال آب با جدیت از سوی وزارت نیرو دنبال می‌شود.

تست