کد خبر : 7178             انتشار : 2015-08-22-08-17-07         
 

میراث فرهنگی و شهرداری، حافظ «چهار شیر» اهوازشدند


  گزارش:شیرین الهایی  موقعیت فعلی میدان چهار شیر در اهواز محل تلاقی و اتصال مهم ترین راه‌های ارتباطی خوزستان به شمار می‌آید و از چهار جهت غرب همه اهواز را در سیطره خود دارد. تاریخ ساخت این میدان سال 1336 است.

در این میدان چهار مجسمه شیر طلایی وجود دارد كه هر کدام به یک سمت جغرافیایی نگاه می كنند. و دلیل اصلی نام گذاری برای این میدان نیز همین مساله بوده است.

پیوند چهار راه اصلی ورودی و خروجی استان از شمال اهواز به سمت شوشتر، از سمت شرق بندر ماهشهر و بندر امام (ره)، از سمت جنوب به آبادان و از غرب به اندیمشک و شوش ویژگی این میدان است. مالکیت این اثر، دولتی و حریم میدان تا حدودی معین و مشخص شده است.

با توجه به وجود شهر تاریخی عسکر مکرم در 50 کیلومتری این بنا بعید نیست دروازه ورودی اصلی به اهواز بوده باشد. میدان اصلی شهر در ورودی این دروازه که اثری از آن باقی نمانده است، وجود دارد که محافظت از آن بدیهی به نظر می‌رسد.

فلكه چهار شیر یکی از شاهراه‌های اصلی اهواز و مرکز تقسیم ورودی و خروجی شهر به مسجدسلیمان، شوشتر و اندیمشک و مرکز شهر است. نماد چهار شیر اهواز که میراثی گرانبها از گذشتگان ماست، امروزه فقط یک میدان برای تردد وسایل نقلیه است. میدان چهار شیر به عنوان یك اثر ثبت ملی شده ارزش معنوی بسیاری برای شهر و مردم دارد. همچنین شیر حیوانی است كه خاستگاه آن در خوزستان بوده و آخرین شیر ایرانی نیز در خوزستان دیده شده است و به همین دلیل این میدان با نماد چهار شیر توانست در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.سرنوشت میدان چهارشیر اهواز

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهواز با بیان این كه اثر تاریخی میدان چهارشیر غنای فرهنگی و تاریخی اهواز را به عنوان مرکز استان نشان می دهد، گفت: تخریب و دخل و تصرف در اثر جرم محسوب می شود و مشمول مجازات های قانونی خواهد بود.

«غلام‌رضا جلیلی‌نیا» با بیان این که خدشه‌ به حریم منظری میدان تاریخی چهارشیر غیرقابل جبران است، اظهار کرد: شهرداری اهواز باید به این میدان تاریخی توجه داشته باشد.روگذر به چهارشیر آسیبی نمی‌زند

عضو شورای شهر اهواز با بیان این كه ساخت روگذر در میدان شهید بندر (چهارشیر) آسیبی به نماد چهار مجسمه شیر موجود در این میدان وارد نمی‌کند، گفت: قرار نیست برای زیبایی شهر یا باز کردن گره ترافیکی به بافت قدیمی شهر آسیب برسد.

«رامی علاسوند» افزود: نظر شهرداری و شورای شهر این است که نماد میدان چهارشیر اهواز بعد از ساخت روگذر باقی بماند و در صورت امکان با زیرگذر، پله و یا پل عابر پیاده امکان دسترسی مردم به این میدان را فراهم می‌کنیم.توافق برای حفظ چهارشیر

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان از اصلاح طرح تقاطع میدان ثبت ملی چهارشیر خبر داد و تاکید کرد: میراث فرهنگی و شهرداری اهواز توافق کردند مشاوری توانمند که مورد اعتماد میراث فرهنگی کشور است طرحی برای این تقاطع ارائه کند تا گردشگران بتوانند از این میدان بازدید کنند و این میدان تاریخی و خاطره‌ انگیز مورد استفاده بازدید کنندگان داخلی و خارجی قرار گیرد. «افشین حیدری» اضافه کرد: با شهرداری اهواز به توافق رسیدیم که کارگروه مشترک حفظ و احیای بناهای تاریخی اهواز در سال جاری راه‌اندازی شود تا بناهای در معرض خطر حفاظت  و ماندگار شوند.

بنابر گزارش همشهری، اهواز جزو هفت شهر دارای بافت تاریخی خوزستان است كه محدوه بافت تاریخی آن از سوی سازمان میراث فرهنگی كشور و سازمان همیاری شهرداری‌ها به مدیران استان ابلاغ شده است. این شهرستان دارای 35 اثر ثبت شده و ده ها بنا و محوطه شناسایی شده تاریخی است.ساخت پارک موزه

شهردار اهواز در حاشیه مراسم کلنگ زنی ساخت تقاطع غیر همسطح میدان شهید بندر (چهارشیر) گفت: نماد چهارشیر اهواز با ساخت پارک موزه حفظ می‌شود. میدان چهارشیر یکی از پرترافیک‌ترین مناطق شهر است و ایجاد چنین پروژه ای برای آن بسیار مهم و حیاتی به نظر می‌رسد. اولین مساله مورد نظر در پروژه ها  برای ما نیاز مردم است.

«سید خلف موسوی» با بیان این كه این پروژه با همکاری خیلی خوب میراث فرهنگی خوزستان اجرا می‌شود، اظهار کرد: این پروژه پیشانی اهواز و نماد خوبی از بهترین کارهای عمرانی شهر خواهد بود. این تقاطع با 4 سطح، طول 1/5 کیلومتر و ۵۴۸ میلیارد ریال اعتبار بزرگترین تقاطع غیر همسطح جنوب کشور است.    

منبع:همشهری


تست