کد خبر : 7179             انتشار : 2015-08-22-08-39-56         
 

بوی نیشکر در مشام روستای 50 ساله
  گزارش: رضا زبیدی   « اسلام آباد سویسه» نام روستای بزرگی است که اهالی آن همیشه بوی گازهای شرکت توسعه نیشکر را حس می کنند. این روستا با طول 3/5 کیلومتر در امتداد اتوبان اهواز- آبادان و فاصله 5 کیلومتری از شهر کوت عبدالله واقع شده است. به گفته دهیار آن، جمعیت روستا بیش از 2 هزار و 500 نفر با قدمتی فراتر از نیم قرن است‌. «فاضل محنایی» در گفت و گو با همشهری می‌افزاید: با این که قدمت روستا از 50 سال تجاوز می‌کند اما کمبودهای زیربنایی بسیاری دارد. در این روستا از ۳۲ خیابان حتی یک متر آسفالت نشده است و با تلاش دهیاری، شورا و با کمک بخشدار فقط توانستیم خیابان‌ها را تا سطح زیرپایه برسانیم.بیماری های تنفسی

محنایی همچنین با اشاره به مشکلات بهداشتی و سلامت اهالی به دلیل محاصره شدن میان شرکت توسعه نیشکر و مرغداری‌های اطراف می‌گوید: شرکت توسعه نیشکر به دلیل تولید و استفاده از برخی مواد شیمیایی سبب ایجاد بیمارهای تنفسی برای اهالی روستای اسلام آباد سویسه شده است و استنشاق هوا هنگامی که جهت باد از سمت این شرکت به روستا باشد برای سالخوردگان، کودکان و بیماران تنفسی بسیار سخت می‌شود.

دهیار روستای اسلام آباد سویسه در ادامه با بیان این که روستا نیازمند خانه بهداشت بود و بعد از سال ها یک خانه بهداشت در روستا ساخته شد و به دلیل معارض یک روز بعد از افتتاح تعطیل شد، اظهار می کند: معارض صاحب زمینی بود که خانه بهداشت در آن ساخته شد و از شورا و دهیاری تقاضای غرامت کرد.

وی در ادامه به مشکل آب روستا اشاره می کند و می افزاید: اهالی روستا از آب فروشان دوره‌گرد آب آشامیدنی می خرند زیرا آب لوله کشی بد مزه و بد بو است و همین آب نیز فقط 2 ساعت در روز در لوله‌ها جریان دارد. محنایی ساخت جاده کندرو برای روستائیان اطراف اتوبان اهواز- آبادان را ضروری می‌داند و می‌افزاید: به دلیل دوری مسافت مدارس، دانش آموزان روستا مجبور هستند این مسافت را روی شانه اتوبان پیاده روی کنند که جانشان را به خطر می اندازد.ترک تحصیل دختران

«حسن ناصری» عضو شورای روستای اسلام آباد سویسه با تایید گفته‌های دهیار روستا به معضل دیگری اشاره می کند و می‌گوید: تنها مدرسه این روستا یک دبستان 6 کلاسه است که 3 کلاس آن عمری بیش از 30 سال دارد. نبود مدرسه‌راهنمایی در روستا سبب شده است دختران بعد از دوران ابتدایی ترک تحصیل کنند و دانش آموزان پسر نیز به دلیل مشکلات رفت و آمد از ادامه تحصیل باز بمانند.30 روستا و یک پاسگاه

در این حال رئیس شورای این روستا به موضوع امنیت در روستا اشاره می کند و می‌گوید: بیش از 30 روستای اطراف زیر نظر یک پاسگاه هستند و گویا این پاسگاه امکانات لازم برای رسیدگی به همه روستاها را ندارد. برای همین است که وقتی برای ارائه گزارشی با پاسگاه تماس می‌گیریم بعد از یک تا دو ساعت به محل می‌رسند.

«محمد ثامری» ادامه می‌دهد: سرقت احشام در این روستا زیاد اتفاق می افتد و شورا و دهیاری تلاش می‌کنند تا یک پاسگاه دیگر در بخش سویسه دایر شود، اما فعلا موفق به انجام این مهم نشده‌ایم.

«عباس زهیری»، یکی از ساکنان روستای اسلام آبادسویسه، نیز می‌گوید: روستای ما محروم است و آسفالت، مدرسه، امکانات ورزشی و اتوبوس شهری ندارد. در حالی که نزدیک‌ترین روستا به مرکز کارون هستیم.

فوتبال زیر سیم برق فشار قوی

در این بین دهیار کلام را از مرد روستایی می‌گیرد و به بازگو کردن پیام هشدار سازمان برق به جوانان روستا اشاره می‌کند. او می‌گوید: چند وقت پیش کارکنان سازمان برق با مشاهده زمین بازی جوانان زیر سیم‌های فشار قوی هشدار دادند این سیم‌ها سرطان زا هستند و برای سلامتی افراد ضرر دارند، اما جوانان روستا فقط همین زمین را برای بازی دارند.استعدادهای درخشان روستا

روستای اسلام آباد سویسه با همه محرومیت‌ها استعدادهای درخشانی را در خود جای داده است. یکی از این استعداد‌ها «رحمان ناصری»، کاراته کار ملی پوش و نایب قهرمان مسابقات اخیر بازی‌های انتخابی تیم ملی اعزامی به مسابقات جهانی نیوزلند، است.

نایب قهرمان کشوری می گوید: ما به حمایت مسئولان به ویژه مسئولان کارون نیاز داریم. کارون فاقد هیأت ورزشی فعال و سالن‌های استاندار است و فعالیت مفید در کشف و رشد استعدادهای جوانان این منطقه صورت نمی‌گیرد.

ناصری ادامه می‌دهد: جوانانی که موفق به کسب مدال‌های استانی و کشوری می‌شوند به دلیل ضعف مادی با وجود استعداد بسیار از ادامه راه باز می‌مانند و این امر شامل حال من هم می‌شود. با وجود کسب مجوز حضور در مسابقات نیوزلند ممکن است فقط به دلیل هزینه‌های زیاد که بر دوش ورزشکار است موفق به حضور در مسابقات نشوم.

 دهیار روستا نیز در ادامه سخنان اهالی خواستار بازگشت ملبغی شد که معاونت روستایی استانداری ۲سال پیش از دهیاری روستا گرفته است. وی در توضیح بیشتر اظهار می‌کند: 2 سال پیش از بودجه روستا یک میلیارد ریال برای خرید ماشین های دهیاری چون تراکتور، لودر، بیل مکانیکی، کمپرسی و غیره به معاونت روستایی استان پرداخت کرده‌ایم. بعد از گذشت 2 سال انتظار داریم مبلغی که سهم بودجه روستاست به دهیاری بازگردد تا در مسیر عمران روستای صرف شود.   

منبع:همشهری


تست