کد خبر : 7181             انتشار : 2015-08-23-04-12-31         
 

دورهمی هنرها در یک جشنواره


 دورهمی هنرها در یک جشنواره وقتی در کوچه پس کوچه‌های اهواز قدم بزنی نواهای موسیقی تو را تا کارون، نخلستان‌های سبز دورق، نهرهای رامشیر و گل‌زارهای رنگارنگ حمیدیه می‌کشاند و می‌توانی این حس را در در غم‌ها (نعاوی)، شادی (چوبیه) و حتی جنگ مردمانش ببینی. هنر موسیقی یکی از مشخصه‌های بارز اهواز است و می‌توان در تمام طیف‌ها آن را مشاهده کرد....


وقتی در کوچه پس کوچه‌های اهواز قدم بزنی نواهای موسیقی تو را تا کارون، نخلستان‌های سبز دورق، نهرهای رامشیر و گل‌زارهای رنگارنگ حمیدیه می‌کشاند و می‌توانی این حس را در در غم‌ها (نعاوی)، شادی (چوبیه) و حتی جنگ مردمانش ببینی.هنر موسیقی یکی از مشخصه‌های بارز اهواز است و می‌توان در تمام طیف‌ها آن را مشاهده کرد.جشنواره سرودهای محلی

برای اولین بار جشنواره سرودهای محلی ‌توانست با ارتباط میان موسیقی سنتی و نو در جلب مشارکت فرهنگی و هنری مردم موفق شود و تاثیر ملموس آن را می‌توان مشاهده کرد. جشنواره سرودهای محلی در روزهای گذشته با حضور و استقبال موسسات مردمی و مشارکت دانش آموزان اهوازی مواجه شد و تا آخرین روز به شکل نو برنامه‌های پیش بینی شده را دنبال کرد.

گروه‌های شرکت کننده از شهرهای مختلف خوزستان با لهجه‌ و گویش‌های خاص خود بر سکوی اجرا ایستادند و سرودهای آنها داوری شد. داوران در پایان با ابراز امیدواری از حضور و مشارکت دانش آموزان در آئین‌های اختتامیه رضایت خود را اعلام کردند.

شهرهای شوش، دزفول، بهبهان، شادگان  خرمشهر، آبادان، رامشیر، حمیدیه، ناحیه ۲ اهواز، ناحیه ۴ اهواز، شاوور، هویزه و مسجد سلیمان از شرکت کنندگان این جشنواره بودند. آنها در 2 روز با هم به رقابت پرداختند، روز اول را به دانش آموزان دختر شهرهای حمیدیه، آبادان، خرمشهر، شادگان، بهبهان و شاوور اختصاص دادند. دانش آموزان سرودهایی به زبان عربی و فارسی اجرا کردند که در پایان‌‌ همان روز گروه سرود خرمشهر، حمیدیه و آبادان به ترتیب مقام‌های اول، دوم و سوم را کسب کردند. روز دوم که به پسران اختصاص داده شده بود، دانش آموزان شهرهای شوش، دزفول، بهبهان، هویزه، ناحیه ۲ اهواز، ناحیه ۴ اهواز، رامشیر و مسجد سلیمان با هم به رقابت پرداختند. در اختتامیه این جشنواره گروه‌های سرود دزفول رتبه اول، ناحیه ۴ اهواز رتبه دوم و هویزه و مسجد سلیمان  به طور مشترک مقام سوم را کسب کردند.تقابل با تهاجم فرهنگی غرب

جشنواره سرودهای محلی اهواز حال و هوایی خاص و شور و نشاطی دانش آموزی داشت. مشارکت گروه‌های فرهنگی و هنری مردمی در اجرا و برنامه ریزی این جشنواره مشهود بود. نمایشگاه عکس، غذای محلی، صنایع دستی، زندگی محلی، طراحی صحنه و دکور علاوه بر مسابقه و سرود ابعاد دیگری به این جشنواره دادند و توانستند تاثیر مستقیمی بر دیدگاه و روحیه دانش آموزان شرکت کننده بگذارند.

مدیر جشنواره و معاون پرورشی و تربیت بدنی ناحیه ۴ اهواز در تبیین اهداف اجرای این رویداد به همشهری گفت: آشنایی دانش آموزان با آوا‌ها و موسیقی‌های محلی و اصیل، پر کردن اوقات فراغت، معرفی کانون‌های استان و ایجاد الفت بین قومیت‌ها نیز از اهداف این جشنواره است.

«ایوب کعبی» با تبیین این که قومیت‌ها فرصتی برای شکوفایی جامعه هستند، افزود: قسمتی از جشنواره را به نمایشگاه اقوام اختصاص دادیم که در آن دانش آموزان با قومیت‌ها آشنا شدند و توانستیم نمادهای استان را معرفی کنیم.

 مدیر جشنواره و معاون پرورشی و تربیت بدنی ناحیه ۴ اهواز درباره ترغیب دانش آموزان به پوشش‌های اصیل اظهار کرد: حفظ سنت‌ها و میراثمان در تقابل با تهاجم‌ غرب و دشمنان ضرورت دارد. موسیقی ما دارای اصالت است و دانش آموزان باید ببینند که شعر و لحن موسیقی ما معنا و مفهوم دارد و این پیام را می‌شد در دکور جدید و جالب این جشنواره برنامه دید.

«نورا عبدالکریم» طراح صحنه و دکور جشنواره نیز به همشهری گفت: حضور ما در برنامه‌های فرهنگی چه در زمینه‌های طراحی صحنه و دکور و چه برای اجرای تئا‌تر عروسکی برای دانش آموزان و کودکان همگی با هدف گسترش فرهنگ اصیل منطقه است.

وی افزود: شرکت کردن ما در این جشنواره حرکتی صرفا فرهنگی است و خوشبختانه توانستیم برای کودکان سرزمینمان گامی موفق برداریم.

«امیر عبیداوی» دبیر جشنواره سرودهای محلی نیز گفت: حضور دانش آموزان دختر و پسر ما را بسیار شگفت زده کرد و شور و نشاط آنها سبب ایجاد انگیزه برنامه ریزی برای جشنواره‌های دیگر ایجاد کرد.

«محمود مشهودی» محقق موسیقی و یکی از داوران مسابقه نیز  گفت: اقوام مورد احترام هستند و همه ما باید به آنها احترام بگذاریم. موسیقی قومیت‌های ما دارای اصالت و مفهوم است و باید آن را درک کنیم.

جشنواره سرودهای محلی به همت اداره آموزش و پرورش ناحیه ۴ اهواز با حضور و مشارکت انجمن فرهنگی هنری «تیری» و گروه خیمه شب بازی «نوارس» ۲۱ و ۲۲ مرداد در محل تالار سالن طلاییه اداره  آموزش و پرورش برگزار شد.


 


منبع:همشهری

تست