کد خبر : 7193             انتشار : 2015-08-25-08-30-36         
 

«‌‌شریف‌آباد» یك خیابان هم ندارد
   گزارش: رضا زبیدی    شریف آباد اولین روستا از سمت جنوب کوت عبدالله و نزدیک‌ترین روستا به این شهر محسوب می شود كه با فاصله‌ای کمتر از ۵ کیلومتر در امتداد اتوبان اهواز - آبادان واقع شده است. شریف آباد از قدیمی‌ترین روستاهای کارون و دارای قدمت  بیش از 80 سال است. در گذشته در هنگام وقوع سیل‌های بزرگ تنها مکان برای نجات و زندگی همین نقطه بود که روستای شریف آباد گفته می‌شد، اما بیشتر مردم آن امروزه به دلیل نقص امکانات روستای قدیمی را‌‌ رها کرده و به شهرها و روستاهای اطراف مهاجرت کرده‌اند.

نبود خیابان ماشین رو

«علی باوی» عضو شورای اسلامی این روستا در هنگام ورود به روستا با گرمی از تیم اعزامی روزنامه همشهری استقبال می‌کند. او می‌گوید: خوشحال هستیم كه فردی پیدا شد تا به محرومیت‌ها و حرف‌های اهالی روستای شریف آباد توجه کند.  با او همراه می‌شویم تا روستا را به ما نشان دهد. اثری از خیابان کشی، جدول کشی و تسطیح خیابان‌ها نیست.

باوی می‌گوید: ما این جا غیر از خیابان، جوی کشی روباز فاضلاب نیز نداریم و نبود خیابان‌های ماشین رو در زمستان سبب ایجاد مشکلات جدی برای اهالی می‌شود كه از جمله آن تعطیلی دبستان روستا هنگام بارندگی است. با وجود حضور معلم در مدرسه بچه‌های روستا به دلیل گل و لای در هنگام بارندگی نمی توانند به مدرسه بروند و همین امر در سال گذشته سبب تعطیل شدن 20 روزه دبستان فرسوده روستا شد. عضو شورای اسلامی «شریف آباد» از دیگر مشکلات خیابان‌های مملو از گل و لای روستا در فصل زمستان را تردد نكردن ماشین‌های روستا دانست، زیرا این اتفاق به ویژه هنگامی که فردی از اهالی روستا شب مریض می‌شود و احتیاج به انتقال به بیمارستان دارد،‌ مشكل آفرین است. باوی در ادامه صحبت‌های خود درباره مشکلات ناشی از نبود خیابان ماشین رو در زمستان می‌افزاید: هنگامی که برق روستا احتیاج به تعمیر دارد، ماشین‌های اداره برق قادر به ورود به روستا نیستند و اهالی مجبور هستند وسایل کارکنان سازمان را خود حمل کنند.قطع برق و گرمای زیاد

بچه‌های روستا با اشتیاق به تعقیب گروه می‌پردازند و هنگامی که متوجه می‌شوند به حرف شورا درباره مشکلات گوش می‌دهیم یکی از این کودکان فریاد می‌زند: دو روزه برق نداریم و از گرما جان فعالیت نداریم.  عضو شورا از یکی دیگر از معضلات جدی روستا پرده برمی دارد؛ معضلی که با سلامت کودکان روستا گره خورده است. او می‌گوید: کسی برای واکسن زدن اطفال به روستا نمی‌آید. وضع زیرا ما خانه بهداشت نداریم و این معضل بزرگی برای اهالی روستا شده است.

«ناصری» یکی از ساکنان این روستا که به همراه باوی پیگیر مشکلات است می‌گوید: برای ساخت خانه بهداشت زمین اهدا شده است، اما مسئولان حاضر به ساخت خانه بهداشت نشده‌اند.

او از شورای روستا می‌خواهد ساختمانی را در اختیار آن‌ها قرار دهند تا امور بهداشت روستا در آن انجام بشود. باوی در حالی که خیابان‌های مملو از زباله را نشان می‌داد، می‌گوید: نزدیکی ما به شهر سبب شده است مسئولان باور نکنند چنین روستایی در نزدیکی کوت عبدالله وجود دارد. اوضاع روستا آنقدر وخیم است که دانش آموزان در روزهای بارانی قادر به مدرسه رفتن نیستند.  اعضای شورای روستا نیز در این باره می‌گویند: بار‌ها با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و حتی دفتر ریاست جمهوری مکاتبه کرده ایم،‌اما هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.رویای ادامه تحصیل دختران

دختران روستای شریف آباد مثل دیگر روستاهای اطراف به دلیل مشکل ایاب و ذهاب از ادامه تحصیل محروم هستند. اهالی روستا می‌گویند: چگونه دختران کوچک خود را برای رفتن به مدرسه راهنمایی در جاده اصلی اهواز - آبادان بفرستیم؟ دختری کوچک وسط بیابان و کنار جاده تندرو امنیت جانی نخواهد داشت.

این نگرانی سبب شده است دختران روستا رویای ادامه تحصیل حتی بعد از دوره ابتدایی را در سر نپرورانند؛ رویایی که شاید با یک اتوبوس برای کل بخش سویسه شامل چند دهستان و روستا از جمله العقده، قلعه چنعان، طرفائیه، سویه ابوناگه، عطیش، سویسه صالح، سویسه سادات، اسلام آباد سویسه و اسماعیلیه یک محقق می‌شد.

 ناوگان عمومی خواسته مردم بخش سویسه است. به گفته «حسن ناصری» عضو شورای روستای مجاور یعنی اسلام آباد سویسه همه روستاهای کنار و بخش سویسه از این امکان که می‌تواند برای رفاه حال مردم بسیار موثر باشد، محروم هستند.

باوی نیز به نمایندگی از مردم روستا حل معضل ورودفاضلاب کارون به روستا را خواستار می شود و می‌افزاید: به دلیل نبود زیرسازی برای خیابان‌ها روستا در زمان باران غیرقابل تردد می شود و از سوی دیگر فاضلاب کارون همراه با آب‌های سطحی مزید بر علت می‌شود و به شکل دریاچه‌ای روستا را محاصره می‌کند. بی‌توجهی به وضعیت خوزستان گویا پایان ندارد.

مردم بومی استان به ویژه در روستاها با مشكلات بسیاری دست و پنجه نرم می كنند كه زندگیشان را سخت كرده است.   

منبع: همشهری


تست