کد خبر : 7194             انتشار : 2015-08-25-08-32-29         
 

هنر؛ کاری سهل و ممتنع است
 احمد جعفری ماجد    «در صورتی که در مسابقات جهانی شرکت کنم، اگر اول نشوم حتما مقام دوم را کسب خواهم کرد» این را دختری از خرمشهر می‌گوید که پدرش مداح است و از‌‌ همان کودکی علاقه مند به شنیدن نوا‌ها و آواهای محلی بوده است؛ «یُسری ثامری» جوانی ۲۰ ساله است که از ۱۰ سال پیش در حوزه موسیقی و به ویژه سرود کار می‌کند و ۴ سال از آن را به صورت حرفه‌ای فعالیت داشته است.  او فوق دیپلم معماری دارد و می‌گوید: «موسیقی را همیشه باید خلق کرد و پدید آورد زیرا تقلید در موسیقی جایز نیست.» گرچه جثه‌ای کوچک دارد، اما وقتی بر سکوی اجرا می‌ایستد همه جهان را به فراموشی می‌سپرد و گروه سرودش را با تمام وجود رهبری می‌کند. اولین بار او را در جشنواره سرودهای محلی اهواز دیدم. بعد از اجرای چند گروه در این مسابقات نوبت به گروه خرمشهر رسید. «هوسه‌ای» که در آغاز سرودشان استفاده شده بود، نظر همگان را جلب کرد. بی‌درنگ بخش‌هایی از آن را ضبط کردم. «من همچنان بر خواسته‌های خود پافشاری می‌کنم، من دختر این سرزمینم، خواسته من، خواسته شیر زنان است» این‌ها قسمتی از پایکوبی حماسی شروع سرود بود. گفت‌وگوی همشهری را با این هنرمند جوان می خوانید.
  • پرداختن به هنر برایتان سخت نیست؟كار هنری انجام دادن سخت است،به وی‍ژه دریافت مجوز. اوایل تشكیل گروه سرود کار با اعضا بسیار سخت بود. زیرا خانواده‌های آن‌ها اجازه‌ نمی‌دادند برای تمرین بیایند، اما به مرور همكاری كردند.

یكی از مشكلات دیگرما  این است كه مكانی برای تمرین نداریم و به دلیل این كه همیشه با صدای بسیار پایین تمرین كرده ایم، روی صحنه گروه با صدای بلند اذیت می شویم. اما با همه این سختی‌ها چند بار به مسابقات جهانی راه یافته ایم.
  • چگونه وارد این عرصه شدید و در چه مرحله‌ای هستید؟از‌‌ همان کودکی و بیشتر در دوران مدرسه .یک هنرمند گروه‌هایی را برای سرود و تواشیح تشکیل داده بود و من در این گروه‌ها شرکت کردم. به دلیل این که استعداد یادگیری و ادای الحان من بهتر از دیگران بود، در گروه اصلی انتخاب شدم. بعد از آن که از مدرسه فارغ التحصیل شدم به صورت شخصی به کار موسیقی پرداختم و حدود ۴ سال است که حرفه‌ای کار می‌کنم و مربی نیز هستم.
  • آیا کسی از خانواده یا اطرافیان شما در این عرصه فعالیت داشته است؟اغلب اطرافیانم مخالف این کار بودند. ساز را که به خانه می‌آوردم استهزا می‌کردند، اما پدرم همیشه کنارم بود و سعی می‌کرد به من روحیه بدهد. او در موفقیتم تاثیر مستقیمی داشت. .
  • نزدیکی جغرافیایی به جنوب عراق و حضور بزرگان موسیقی جهان عرب چون «نصیر شمه» تاثیری بر روی فعالیت هنریتان گذاشته است؟سعی می‌کنم از فردی تاثیر نگیرم. اگر کاری مشابه کار دیگری صورت بگیرد، تقلید به حساب می‌آید و این کار پسندیده نیست. شاید بتوان سبک را دنبال کرد، اما راه را نمی توان تقلید كرد.

کارهای «کاظم الساهر» موسیقیدان جهان عرب را به دلایل متعددی چون همزبانی، نزدیکی فرهنگی و سبک فاخر دنبال می‌کنم و از میان هنرمندان ایرانی اغلب کارهای «محمد اصفهانی» را گوش می‌دهم.
  • برنامه خاصی برای آینده دارید؟تنها برنامه‌ای که دارم این است كه كارم را توسعه دهم و به دانش آموزان خدمت کنم.
  • كارهای بومی نیز داشته اید؟کاری در این باره انجام نداده ام. البته یکی دو سال سرودهای محلی کار کردیم، ‌اما در استان به آن توجه نمی‌شود.
  • محیط و جامعه تاثیری بر روند کاری شما داشته است؟بیشتر به عنوان مربی سرود كار كرده ام و برای همین همه به چشم مربی سرود نگاهم می‌کنند. فعالیت هایم در حوزه موسیقی به دلیل محدودیت هایی كه بانوان دارند، كمتر است.
  • به دخترانی که علاقه مند موسیقی هستند چه پیشنهادی دارید؟پیشنهاد می كنم در عرصه موسیقی حتما یك ساز فرابگیرند و دیگر این كه نترسند، زیرا خود می توانند محیط مناسب برای فعالیتشان ایجاد كنند.   

منبع:همشهری


تست