کد خبر : 7195             انتشار : 2015-08-25-09-16-47         
 

شوک برقی به مردم خوزستان/ قبض‌های میلیونی هدیه دولت در روزها شرجی


قبض‌های برق مردم خوزستان این دوره در حالی به دست مردم رسید که کمتر قبضی هزینه کمتر از یک‌میلیون ریال را به خود دیده است.


به گزارش خبرنگار مهر، شرجی‌های (هوا با رطوبت بسیار بالا) بی‌سابقه امسال در حالی شهرهای خوزستان را تحت تأثیر قرار داد و تنفس را در اغلب شهرها حتی برای مردم عادی سخت کرد که برخی رسانه‌های خارجی در یک شایعه‌سازی، پا را از این فراتر گذاشتند و ماهشهر یکی از شهرهای این استان را گرم‌ترین شهر جهان معرفی کردند.


 


این شایعه‌سازی هر چند خیلی فوری از سوی نهادهای مربوطه در استان، تکذیب شد ولی نشان می‌داد امسال، شرایط در خوزستان از لحاظ گرما و رطوبت نفس‌گیر، آن‌قدر چشمگیر بوده که رسانه‌های خارجی را وارد این میدان شایعه‌سازی کرده است.


 


هر چند اغلب خوزستانی‌ها با وجود همین شرجی و گرما به زندگی نسبتا عادی خود ادامه دادند ولی صدور قبض‌های نجومی برق برای شهروندان اهوازی و سایر شهرهای استان خوزستان در دوره جدید، شوکی بدتر از شرجی و گرما را به مردم خوزستان وارد کرد.


 


البته وزارت نیرو از اعمال تعرفه‌های جدید برق پیش از این خبر داده بود ولی پرداخت هزینه حداقل یک‌میلیون ریالی برای اغلب خانوار خوزستانی برای یک‌قلم از هزینه‌های خود، واقعا سنگین و غیرقابل است. مردمی که به‌واسطه همین گرما و گردوغبار و شرجی متحمل هزینه‌های اضافی و سنگین نسبت به سایر استان‌های کشور شده‌اند، بی‌شک با وجود رقم‌های بالا در قبض‌های برق در زندگی دچار چالش می‌شوند.


 


واحد تجاری زیان ده


 


عسکر ملک نژاد یک بازنشسته دولتی که با پس‌انداز بازنشستگی خود یک واحد تجاری آن هم برای امرار معاش فرزند بیکارش راه انداخته است به خبرنگار مهر گفت: چندی قبل دولت یارانه من را قطع کرد که احتمالا به علت داشتن همین مغازه‌ای است که برای اینکه فرزندم بیکار نباشد آن را راه‌اندازی کرده‌ام.


 


وی افزود: اکنون نیز برای مغازه‌ام، قبض برق ۳۵۰ هزار تومانی صادر شده که واقعا این هزینه سنگین، فعالیت واحد تجاری من را زیان ده کرده است.


 


ناصر علوی دیگر شهروندان اهوازی هم به خبرنگار مهر گفت: قبض برق این دوره من ۱۵۰ هزار تومان است و وضع سایر همسایه‌های ما طبق تحقیقی که انجام داده‌ام بدتر از من بوده است. واقعا مسئولان چه گونه پیش خود به این نتیجه رسیده‌اند که باید این قبض‌های میلیونی را به مردم بدهند. مگر ما چقدر درآمد داریم؟


 


وی افزود: در هوای گرم خوزستان شما یک لحظه نمی‌توانید کولرهای خانه و حتی خودرو را خاموش کنید پس وزارت نیرو در محاسبه بهای برق مصرفی مردم استان این امر را مدنظر داشته باشد و نباید اقدام به صدور این قبض‌ها کند.


 


نیروگاه برق ابی


 


تحقیقات میدانی مهر نشان می‌دهد، اغلب مردم اهواز که در این دوره قبض‌های خود را دریافت کرده‌اند با مبلغ‌های بالای یک‌میلیون ریال مواجه شده‌اند و تعداد خانواده‌هایی که مبالغ برق مصرفی آنها از این مبلغ کمتر بوده است بسیار اندک هستند.


 


دچار شوک شدیم


 


نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی نیز با تائید وجود قبض‌های میلیونی مصرف برق در اهواز به خبرنگار مهر گفت: درصدد ارائه درخواستی به دولت بودیم که در گرما و شرجی بی‌سابقه اهواز، تمهیداتی را برای مردم اهواز در نظر بگیرند که توزیع قبض‌های برق مصرفی با آن ارقام غیرقابل تصور واقعا ما را دچار شوک کرد.


 


سید شریف حسینی افزود: متأسفانه در چند روز اخیر تماس‌های فراوانی با دفتر ارتباط مردمی من در اهواز گرفته شده که حاکی از گله شهروندان اهواز از هزینه بالای برق مصرفی است به‌گونه‌ای که مبالغی که مردم به ما اعلام کرده‌اند واقعا قابل‌قبول نیست.


 


عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: هزینه‌های زندگی در اهواز به علت گرما، گردوغبار و مشکلات دیگر در حالت عادی هم نسبت به سایر مناطق کشور بالاتر است ولی واقعا انتظار صدور این قبض‌های میلیونی از سوی وزارت نیرو برای برق مصرفی خوزستان را نداشتیم.


 


وی عنوان کرد: وزارت نیرو پیش از این اعلام کرده بود که تعرفه‌های جدید برق را اعلام می‌کند ولی هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم این سیاست جدید، چنین فشار مضاعفی را به مردم وارد کند.


 


حسینی افزود: مردم خوزستان مجبور هستند به علت گرمای شدید، سیستم‌های خنک‌کننده خود را همیشه روشن نگه‌دارند زیرا این روزها حتی یک‌لحظه بدون کولر نمی‌توان در شهرهای خوزستان به‌خصوص اهواز و شهرهای جنوبی استان زندگی کرد به همین دلیل وزارت نیرو در صدور قبض‌های برق باید این مسئله را مدنظر قرار می‌داد.


 


نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اتفاقا امسال، خوزستانی یک تابستان بسیار گرم توام با شرجی‌های شدید را تجربه کرده‌اند بنابراین انتظار می‌رفت وزارت نیرو حداقل در محاسبه بهای برق مصرفی رعایت انصاف را برای مردم خوزستان می‌کرد.


 


مسئله را پیگیری می‌کنم


 


وی افزود: بی‌شک این مسئله را تا رسیدن به نقطه مطلوب پیگیری خواهم کرد زیرا اغلب مردم خوزستان با این هزینه‌های بالای زندگی، امکان پرداخت این هزینه‌های سنگین را ندارند.


 


حسینی عنوان کرد: گرمای شدید این روزهای خوزستان به‌گونه‌ای است که در مدت اخیر که استان‌های مختلف کشور میزبان وزرای بی‌شماری بودند، هیچ وزیری به غیر از وزیر بهداشت جرات آمدن به خوزستان به علت گرمای شدید را نداشته به همین دلیل حالا که اعضای هیئت دولت جرات آمدن به خوزستان را ندارند، دولت باید شرایط خاص خوزستان را مدنظر داشته باشد.


 


فراموشی وعده‌های شیرین


 


رحیم داغری یکی از شهروندان خوزستانی هم به خبرنگار مهر گفت: واقعا فکر نمی‌کردیم طرح هدفمندی یارانه‌ها که با آن هم وعده و وعید آغاز شد و دولت وقت، وعده‌های شیرینی را به ما داده بود، مردم را دچار چنین وضعی کند که حالا باید نصف حقوق خود را بابت هزینه‌های مصرفی بدهند.


 


وی افزود: ما انتظار داریم دولت که هر ماه، چندین و چند خانوار را از غافله یارانه بگیران پائین می‌کشد، حداقل در بخش خدمات عمومی فشار مضاعفی را متوجه مردم نکند زیرا واقعا توان پرداخت این هزینه‌های نجومی را نداریم.


 


داغری تأکید کرد: فعلا این شوک برقی دولت باید به نظر می‌رسد باید در روزهای آینده منتظرهای شوک آب و گاز از سوی دولت بود.


 


به گزارش خبرنگار مهر، تلاش برای برقزاری تماس با مسئولان شرکت توزیع نیروی برق به منظور شنیدن توضحیات آنها بی نتیجه ماند.

تست