کد خبر : 7210             انتشار : 2015-08-28-18-14-56         
 

دستاوردهای نمایشگاه "الاهواز عبر التاریخ"


 

 


  


عادل سواری


 


عضو شورای سیاست گذاری نمایشگاه


  


 


 


از دید فعالان فرهنگی و اجتماعی نمایشگاه "الاهواز عبر التاریخ" یکی از جدی ترین کارهای فرهنگی در سال های اخیر است. نمایشگاهی که از حیث محتوا ، پیام و جذب مخاطب نسبتا موفق عمل کرد. دستاوردهای این کار را که نتیجه تلاش داوطلبانه جمعی از جوانان مناطق حاشیه است می توان در چند جمله زیر خلاصه نمود.


 


1- فعالیتی پژوهش محور


 


محتوایی که در نمایشگاه ارایه شد نتیجه مطالعه شش ماهه یک تیم بیست نفره از جوانان بود. آنها با مطالعه دقیق منابع تاریخی توانستند بخشهای ناشناخته تاریخ این منطقه را معرفی نمایند. آنها در مطالعات خود بیش از 250 نفر از دانشمندان اهوازی را که با تلاش علمی خود در پویایی علمی جهان اسلام تاثیر گذار بودند شناسایی و به مخاطب معرفی نمودند.کاری که به گفته یکی از صاحب نظران بیشتر شبیه "فرهنگستان" بود تا یک نمایشگاه ساده. و البته مهمرین نتیجه این کار، تقویت اعتماد به نفس شهروند اهوازی بود.


 


2-تلفيق تاريخ و هنر


 


اندیشه ای که در قالب هنر ارایه شود، تاثیر ماندگارتری خواهد داشت . از آن جا که تاریخ یک علم صرفا نظری و تئوریک است شاید برای بخشی از جامعه جذابیت چندانی نداشته باشد . از این رو ارایه آن در پوشش هنری و گرافیک می تواند دامنه اثر گذاری بیشتری داشته باشد . 


یکی از ویژگیهای نمایشگاه "الاهواز عبر التاریخ " استعانت از گزاره های هنری و گرافیکی در ارایه مطالب تاریخی است . از این رو یک نوجوان 12 ساله نیز می توانست چند ساعت متوالی را بدون خستگی در محیط نمایشگاه سپری کند و تاریخ ببیند!!


 


3- بازتعریف هویت، نیاز نسل جوان


 


جوامعی که با تاریخ خود بیگانه باشند بیشتر در معرض "بحران هویت" قرار می گیرند. بنابراین در برخورد با جریانات فرهنگی بیگانه ساده تر دچار دستخوش و دگرگونی اجتماعی می شوند.


متاسفانه بخشی از جامعه ما و بخصوص نسل جوان با گذشته و تاریخ خود نا آشنا هستند . به همین دلیل ضریب تاثیر آنها از جریانات بیگانه بیشتر است. 


نمایشگاه "الاهواز عبر التاریخ" دقیقا بر اساس همین نیاز اجتماعی شکل گرفت. تاکید بر هویت اصیل مردم عرب اهواز.


 


4-تداوم، شرط اثرگذاری


 


آشنا ساختن نسل جوان با گذشته و تاریخ خود در قالبی جذاب و هنری و ارایه قرائتی نو از "هویت" و تاکید بر آن، دو هدف اساسی نمایشگاه "الاهواز عبر التاریخ" بود. برای رسیدن به این اهداف نیاز به دهها و یا شاید صدها نمایشگاه و سمینار و .. می باشد . از این رو هیئت برگزاری نمایشگاه در تلاش هستند تا نسخه متکامل تر نمایشگاه را در آینده نزدیک برگزار کند. 


 


در پایان از تمامی فعالان و تاریخ دوستان دعوت می شود ضمن ارایه نظرات و پیشنهادات خود در برپایی نمایشگاهی در خور تاریخ اصیل و باشکوه منطقه سهیم باشند.


 


 


 


 


 

تست