کد خبر : 1393             انتشار : 1395/03/15 01:35         
borwall.com

آیت الله حیدری: انتقال آب کارون یک سرقت است

آیت الله حیدري طرح انتقال آبهای کارون و منحرف کردن سرشاخه های آن را نوعی سرقت دانسته و تبعات آن را ویرانگر توصیف کردند و در آینده نزدیک باعث بحرانهای مختلفی نه تنها در استان خوزستان بلکه در استانهای همجوار نیز خواهد شد.
آیت الله حیدری: انتقال آب کارون یک سرقت است
آیت الله حیدری: انتقال آب کارون یک سرقت است
بروال _ با حضور آیت الله دکتر محسن حیدری نماینده محترم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، امروز عصر ،نشستی صمیمانه با نخبگان آبادان در دهکده بریم، به میزبانی حاج حسن فاضلی نیا برگزار شد.
در این نشست مردمی ، آیت الله دکتر حیدری به مشکلات زیست محیطی و بحرانهای ناشی از طرحهای غیر کارشناسی و غیر علمی انتقال آبهای این رودخانه اشاره کرده و بر ضرورت رسیدن دولت به راهکاری برای حل این معضل زیست محیطی تاکید کردند.
وی در این نشست صمیمی و مردمی ، طرح انتقال آبهای کارون و منحرف کردن سرشاخه های آن را نوعی سرقت دانسته و تبعات آن را ویرانگر توصیف کردند و در آینده نزدیک باعث بحرانهای مختلفی نه تنها در استان خوزستان بلکه در استانهای همجوار نیز خواهد شد.
آیت الله دکتر محسن حیدری در سخنانش در جمع نخبگان و فعالان محیط زیستی و اجتماعی آبادان، به طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام ،مصوب مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: این طرح در صورت تحقق، میتواند سبد غذایی ایران را تامین کند آما آیا این چنین طرح عظیمی احتیاج به آب کافی ندارد؟ در واقع انتقال آب کارون و برداشت خودسرانه و غیر کارشناسی از این رودخانه عملا تحقق این طرح را غیر ممکن خواهد ساخت.
ایشان در ادامه به موج وسیع بیکاری در استان خوزستان اشاره و آن را نتیجه عدم مدیریت صحیح فرصتهای شغلی از سوی مدیران استان دانست.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان گفت: نامه ای را تقدیم دکتر حسن روحانی رییس جمهور کرده که مشکلات و بحرانهای مختلف موجود در خوزستان از جمله مشکلات انتقال آب رودخانه کارون و مدیریتهای غیر بومی و بیکاری را در این نامه بازگو کرده و بر ضرورت رسیدگی و حل سریع آن تاکید شده است.
در ادامه این نشست دکتر ناجی فرحانی صدر استاد دانشگاه و فعال محیط زیستی آبادانی ،در خصوص چالشها و تبعات خطرناک انتقال آب و کاهش دبی رودخانه کارون اشاره کرده و عدم توقف پروژه های بهشت آباد را برابر با تخریب زیست بوم مسیر رودخانه کارون از ابتدای آن تا انتها دانست و فاجعه ای زیست محیطی را برای کل خوزستان بالاخص کشاورزی آن ، رقم خواهد زد و خواستار رسیدگی سریع آن از سوی متولیان امر شد.
در ادامه این نشست که به همت و میزبانی فعال کهنه کار اجتماعی جناب حاج حسن فاضلی نیا برگزار گردید، مهندس امیر رسول زاده به مشکلات اداری در ابادان پرداخته و تمرکز صرف به مسائل عمرانی و اسفالت و عمران شهری و عدم تمرکز بر ساختار اداری در آبادان به ویژه منطقه آزاد اروند را از شکافهای منفی مدیریتی ابادان و معایب آن برشمرد و لزوم پرداختن به آن را برای توسعه اداری منطقه آزاد اروند ضروری، و آن را از موضوعاتی که تا بحال به آن ورود نشده است دانست.
در ادامه این نشست شیخ غازی نصاری از شخصیتهای عشایری منطقه نیز از وضعیت نامناسب اوضاع بازار ته لنجی و شرایط نامناسب و به دور از عدالت لنجداران و ملوانان دو شهرستان آبادان و خرمشهر گفت و از مدیریت ادارت بندر و گمرک انتقاد کرده ساماندهی این بازار را از مسولین خواستار شد.
در این نشست دکتر حنظل عیدانی از اعضای شورای شهر آبادان و دکتر احمد امیری شاعر و روزنامه نگار آبادانی نیز از تبعات و بحرانهای زیست محیطی ناشی از انتقال آب سخن گفته و مدیریت سریع این بحران را خواستار شدند.
شیخ حسین معرفی از دیگر شخصیتهای عشایری آبادان نیز از خدمات متقابل نظام و عشایرخوزستان صحبت به میان آورد و بر لزوم همکاری نزدیک و صادقانه بین این دو را تاکید کردند.
ملا جابر دریس از فعالان اجتماعی آبادان نیز پس از بیان مشکلات بیکاری و فقر و آسیبهای اجتماعی که معلول بیکاری گسترده در دو شهرستان ابادان و خرمشهر می باشد، پیشنهادی مبنی بر تسهیل دانشگاههای این دو شهر برای دانشجویان بی بضاعتی شد که تحت پوشش هیچ ارگان حمایتی نیستند .

طراحی سایت از   ahwazsite.ir